Raper Drake po 54 latach pobił rekord The Beatles

Maciej Koprowicz
11.07.2018 12:32
Raper Drake po 54 latach pobił rekord The Beatles Fot. ITV / Rex Features/EAST NEWS, MARK RALSTON/AFP/EAST NEWS

Utwory z albumu „Scorpion” robią na listach przebojów furorę w skali, jakiej nie widziano od czasów Beatlesów!

Album „Scorpion” Drake’a to jak na razie najważniejsza muzyczna premiera roku. Piąty album kanadyjskiego artysty ukazał się 29 czerwca 2018 i choć zebrał mieszane recenzje krytyków, błyskawicznie okazał się ogromnym sukcesem komercyjnym.

Piosenki ze „Scorpiona” są wprost rozchwytywane przez słuchaczy, a listy przebojów to potwierdzają. Choć oficjalnie z płyty wydano 5 singli, to w zestawieniach pojawiło się dużo więcej utworów z nowego krążka Drake’a. Na najbardziej prestiżowej liście przebojów na świecie, amerykańskiej Billboard Hot 100,7 utworów z albumu trafiło do pierwszej dziesiątki w notowaniu datowanym na 14 lipca 2018. Były to „Nice For What” (1.), „Nonstop” (2.), „God’s Plan” (4.), „In My Feelings” (6.), „I’m Upset” (7.), „Emotionless” (8.) i „Don’t Matter To Me (feat. Michael Jackson”) (9.). 

Drake lepszy od The Beatles?

Ostatni raz tak zdecydowana dominacja jednego artysty na amerykańskiej liście zdarzyła się w 1964 roku. Jak nietrudno się domyśleć, dotychczasowy rekord należał do The Beatles, którzy 4 kwietnia 1964 umieścili w top 10 listy „Billboardu” „zaledwie” 5 utworów. Warto jednak dodać, że wówczas do Czwórki z Liverpoolu należało wszystkie 5 pierwszych miejsc listy, zajmowanych kolejno przez „Can’t Buy Me Love”, „Twist And Shout”, „She Loves You”, „I Want To Hold Your Hand” i „Please Please Me”. Do dziś nie dokonał tego żaden wykonawca w historii.

Ponieważ dziś do notowań list przebojów wliczany jest również streaming, o taką dominację jednego artysty teoretycznie jest dziś łatwiej, niż przed laty. Wówczas zliczano bowiem jedynie fizyczną sprzedaż winylowych singli. Dziś dzięki odtworzeniom w internecie na „Billboard Hot 100” mogło pojawić się… wszystkie 25 utworów ze „Scorpiona”. Poza tym, na liście znajdują się dwa inne nagrania Drake’a – z 27 nagraniami w zestawieniu Kanadyjczyk pobił kolejny rekord.

Drake „Scorpion” – rekordowy streaming

Drake pobił jeszcze jeden rekord, właśnie związany ze streamingiem. W ciągu tygodnia od premiery „Scorpiona” w serwisach streamingowych utwory z niego pochodzące odtworzono miliard razy.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.