Record Store Day 2016 w Polsce

Aleksandra Degórska
15.04.2016 15:50
Record Store Day 2016 w Polsce Fot. CFCF, CC-BY-SA-4.0

Jesteście winylowymi maniakami? Sprawdźcie, gdzie możecie zakupić wyjątkowe wydawnictwa z okazji święta wszystkich wielbicieli czarnego krążka przypadającego 16 kwietnia 2016.

Jak co roku w trzecią sobotę kwietnia melomani mogą nabyć ciekawe winyle, którymi nie pogardzi żaden kolekcjoner. Record Store Day to cykliczna impreza, która wystartowała w 2008 roku w San Francisco i zrzesza wiele niezależnych sklepów muzycznych na całym świecie.

Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do wielbicieli czarnego krążka, który ma się całkiem dobrze, choć jak wiadomo serwisy streamingowe stają się coraz bardziej popularne. W Polsce w 2015 roku wydano w sumie 12 milionów złotych na zakup winyli, z czego na polskie płyty przeznaczono 2,3 miliona złotych.

Choć początkowo Record Store Day miał mały zasięg, to jednak z biegiem czasu impreza się rozrosła i obecnie fani muzyki na całym świecie chętnie nabywają tego dnia specjalne wydawnictwa, spotykają się na targach, w swoich ulubionych sklepach muzycznych, jak również uczestniczą w imprezach towarzyszących temu wydarzeniu.

W 2016 roku ambasadorem Record Store Day jest Metallica, która z tej okazji wydała album „Liberté, Egalité, Fraternité, Metallica!: Live at Le Bataclan” oraz wystąpi za darmo w legendarnym sklepie Rasputin Music w Berkeley w stanie Kalifornia.

Również w Polsce wiele sklepów muzycznych bierze udział w Record Store Day. Z tej okazji przewidziano liczne promocje, jak również i wyjątkowe albumy. Niektóre z nich są niespodziankami i fani poznają tytuły specjalnych krążków dopiero w dniu imprezy.

Sklepy w Polsce biorące udział w Record Store Day 2016:

 • Takt24 - Bolesław, ul. Wyzwolenia 2
 • Królestwo -   Częstochowa, Al. Najświętszej Marii Panny 3
 • Record Store - Katowice, ul. 3 Maja 19
 • Music Corner - Kraków, ul. Św. Tomasza 4
 • Records Dillaz - Kraków, ul. Berka Joselewicza 11
 • Rock-Serwis - Kraków, Al. Beliny-Prazmowskiego 28
 • Skylark - Łódź, ul. Piotrkowska 107
 • Carton Shop - Poznań, ul. Ogrodowa 20
 • Fripp Sklep - Poznań, ul. Stary Rynek 52
 • Vinylgate - Poznań, ul. Garncarska 3
 • Nie Zawsze Musi Być Chaos - Warszawa, ul. Chłodna 25
 • Side One - Warszawa, ul. Chłodna 25
 • De'Molika - Wrocław, ul. Kazimierza Wielkiego 65

Imprezy towarzyszące Record Store Day 2016

Na tym jednak nie koniec, bowiem w całej Polsce odbędą się wydarzenia, w czasie których będzie można kupić ciekawe płyty, jak również posłuchać dobrej muzyki. W Warszawie miłośnicy winyli spotykają się w klubokawiarni Miłość na ulicy Kredytowej 9 w godzinach 12:00-18:00. Wśród wielu wystawców są m.in. Winylownia, Sony Music Poland, Warner Music Poland, Vinyl Tamka, Cyman Records czy Dotyk Winyla.

Natomiast w Gdańsku w klubie Buffet na ulicy Doki 1 wielbiciele muzyki będą mogli zapoznać się z ludźmi odpowiedzialnymi za sklepy muzyczne czy niezależne wytwórnie. Towarzyszyć temu będzie muzyka na żywo. O godzinie 22:00 startuje after party, na który wstęp kosztuje 10 złotych.

Drugi raz Record Store Day odbędzie się rówinież w Łodzi. Wystawcy oraz potencjalni klienci spotykają się na skrzyżowaniu ulic Piotrkowska oraz Traugutta i wydarzenie to jest imprezą towarzyszącą Songwriter Łódź Festiwal. Targi muzyczne, koncerty, występy DJ'ów, prezentacje wystawców m.in. Recognition Records, Sound Logistic, Antykwarnia.info, Perła Kraków - to wszystko czeka na melomanów w Łodzi.

We wrocławskim klubie Nietota odbędzie się spotkanie z okazji święta winylowych maniaków. W czasie tego wydarzenia o 19:30 wystąpi Petera J. Bircha. Koncert zostanie zarejestrowany i trafi na kwadratowy, przezroczysty winyl w tylko jednej sztuce. Po tym występie odbędzie się afterparty, zatem zapowiada się naprawdę ciekawy i długi wieczór.

W ramach Record Store Day w Kielcach odbędzie się spotkanie zatytułowane „Płyty mojego życia”, gdzie znani kielczanie zaprezentują najciekawsze albumy ze swoich płytotek. Wieczorem natomiast wystąpi zespół Mikromusic. Impreza ma miejsce w Kieleckim Centrum Kultury na placu Stanisława Moniuszki 2b.

W OffMarinie w Szczecinie po raz drugi niezależne wytwórnie będą mogły zaprezentować swoje produkty. W ramach imprezy odbędzie się szereg prelekcji oraz giełda płyt. Cały dzień w tle będzie słychać sety DJ-ów oraz odbędą się specjalne koncerty.

Natomiast w Katowicach Record Store Day będzie hucznie obchodzony tydzień później, czyli 24 kwietnia 2016 roku. Organizatorami tej imprezy są Centrum Sztuki Filmowej oraz Kino Kosmos, gdzie od godziny 12:00 rozpocznie się giełda płyt. w sali kinowej zostanie zaprezentowany vintage'owy sprzęt audio. Następnie zostaną wyświetlone filmy związane z muzycznymi gigantami, takie jak chociażby „Patti Smith: Sen życia”, „Janis” czy „Control”. Wejście na giełdę kosztuje symboliczną złotówkę, zaś za seans filmowy zapłacimy 10 złotych.

Zamierzacie świętować z okazji Record Store Day?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.