30.10.2014 15:10

„Red Right Hand” według PJ Harvey

Co się dzieje kiedy para muzyków się rozstaje? Wybucha skandal! Co się dzieje kiedy para ambitnych muzyków się rozstaje? Jedno z nich coveruje drugie…

„Red Right Hand” według PJ Harvey
foto: commons.wikimedia.org

Połowa lat dziewięćdziesiątych: Polly Jean Harley i Nick Cave poznają się w trakcie nagrywania albumu australijskiego wokalisty – „Murder Ballads”. Owocem ich współpracy jest hit „Henry Lee” oraz związek. Artyści rozstają się, a Cave pod wpływem żalu nagrywa album okrzyknięty najlepszym w jego karierze – „The Boatman's Call”. Muzycy ponoć nie utrzymywali kontaktów, wręcz unikali się jak ognia. Jednak PJ postanowiła zrobić światu i byłemu chłopakowi niespodziankę udostępniając cover utworu „Red Right Hand” z płyty Nicka Cave’a And The Bad Seeds „Let Love In” wydanej w 1994 roku.

Kawałek został zarejestrowany na potrzeby brytyjskiego serialu „Peaky Blinders” emitowanego na kanale BBC. To drugie opublikowane nagranie piosenkarki od 2011 roku, w którym ukazał się jej ósmy studyjny krążek - „Let The England Shake”. Pierwszym był polityczny protest song zatytułowany „Shaker Aamer".

Producent serialu wytypował do skomponowania melodii przewodniej właśnie PJ Harvey, ponieważ stwierdził, że jej postać będzie w stanie pomóc mu w odpieraniu zatrzutów, które stawiano odnośnie klimatu produkcji. Według niektórych jest zbyt „amerykańska".

"

„Chcemy aby serial był bardziej europejski, brytyjski i PJ, dzięki swojemu utworowi, spełniła te warunki znakomicie. Zadzwoniłem do niej i wydawała się być bardzo zainteresowana. "

Sama piosenkarka pojawiła się w trzecim odcinku drugiej serii „Peaky Blinders”.

Magda Słomka
Tagi: Rock News Nick Cave PJ Harvey