30.10.2018 14:44

Reżyser klipu "Bohemian Rhapsody" poda Queen do sądu?

Twórca legendarnego teledysku do "Bohemian Rhapsody" niedawno zauważył, że Queen nadal wykorzystuje klip podczas koncertów, a reżyser nie dostaje za to ani grosza.

Reżyser Bohemian Rhapsody poda do sądu Queen?
foto: kadr z wideo

Bruce Gowers odpowiedzialny jest za reżyserię klipu do utworu "Bohemian Rhapsody" w 1975 roku. Jednak po tylu latach reżyser stwierdził, że czuje się oszukany, bowiem zarobił na tym teledysku tylko 500 funtów.

Klip powstał w zaledwie 4 godziny i kosztował 4500 funtów. Rozpoczyna się od takiego samego ujęcia, jakie znalazło się na okładce albumu „Queen II” zainspirowanego zdjęciem aktorki Marlene Dietrich.  

Reżyser klipu "Bohemian Rhapsody" poda Queen do sądu?

Bruce Gowers wyznał w wywiadzie dla Daily Mail, że gdy zobaczył na koncercie Queen z Adamem Lambertem w 2017 roku fragmenty teledysku, nieco się oburzył, bo zespół nie zapłacił mu za to dodatkowych pieniędzy:

"

Korzystają z mojego klipu 40 lat i nigdy nie zapłacili mi grosza. Potencjalnie mógłbym wstąpić na drogę sądową. Teledysk wykorzystywany jest na każdym koncercie, a ja nic z tego nie dostaję. "

Jednocześnie reżyser podkreślił, że Queen nie złamało żadnej umowy:

"

Wtedy to było coś zupełnie nowego, myślę, że wówczas nikt nie myślał o zarabianiu pieniędzy. To było niesamowite móc pracować z Queen, nagrywać ten klip i potem oglądać go w telewizji. "

Gowers pracował potem jeszcze trzy razy z Queen, aż do momentu, gdy posprzeczał się z Freddiem Mercurym, bo zdecydował się na inne komercyjne zlecenia.

"Bohemian Rhapsody" - film o Queen

2 listopada 2018 do polskich kin wejdzie film „Bohemian Rhapsody”, w którym w główną rolę Freddiego Mercury'ego wcielił się aktor Rami Malek. Filmowa biografia Queen pokazuje historię zespołu od wydania krążka „A Night at the Opera” do występu na koncercie Live Aid w 1985 roku.  

Muzycy Queen od samego początku mocno angażowali się w projekt i pierwszy faworyt na rolę Freddiego, Sacha Baron Cohen, został odsunięty przez zespół od filmu. 

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Queen