16.03.2018 15:42

Riff do „Enter Sandman” Metalliki zagrany w stylu 20 różnych wykonawców

Znany doskonale wszystkim riff brzmi nie do poznania, jeśli zagra się go w stylu zupełnie innego zespołu.

Riff do „Enter Sandman” Metalliki zagrany w stylu 20 różnych wykonawców
foto: kadr z wideo

Na YouTube można znaleźć tysiące, jeśli nie miliony nagrań coverów znanych utworów – jedne bardziej, inne mniej udane. Ale zagrać w standardowy sposób piosenkę popularnego zespołu to banał. Sztuką jest zmienić ją nie do poznania, albo zagrać… w stylu idealnie imitującym brzmienie  innego wykonawcy.

Jest to specjalność Anthony’ego Vincenta z kanału 10 Second Songs. Ten niesamowity wokalista potrafi zaśpiewać jeden utwór w stylu 20 różnych gwiazd muzyki – tak wykonał między innymi „Despacito” Luisa Fonsiego i „Smells Like Teen Spirit” Nirvany. Z kolei Pete Cottrell podszedł do pomysłu nieco inaczej – gra jeden gitarowy riff z brzmieniem 20 innych zespołów.

Cottrell ostatnio wziął na warsztat kultowy riff do „Enter Sandman” Metalliki, o którym Kirk Hammett powiedział, że był inspirowany brzmieniem Soundgarden. Youtuber sprawdził, jak brzmiałby, gdyby zagrali go tacy artyści, jak AC/DC, Rage Against The Machine, Meshuggah, Muse, The White Stripes, a nawet… Megadeth. Posłuchajcie sami:

To nie pierwsza próba innego odczytania klasycznego riffu do kawałka z „Czarnego albumu” – youtuber z kanału Music Is Win zagrał go w konwencji różnych gatunków muzycznych, m.in. reggae, techno, hip-hopu, funka, bluesa, jazzu i pop punka. A jeśli chcielibyście dla odmiany sprawdzić, jak znane piosenki brzmiałyby w stylu Metalliki, to z pomocą znów przychodzi Anthony Vincent.

Metallica w Polsce 2018

Z pewnością jednym z koncertowych wydarzeń roku będzie koncert Metalliki w Krakowie, w TAURON Arenie Kraków. Odbędzie się 28 kwietnia 2018. Informację o koncercie podano w marcu 2017, a wejściówki rozeszły się w tempie wprost błyskawicznym – jeszcze w dniu rozpoczęcia ich sprzedaży!

Maciej Koprowicz
Tagi: Metallica Duperele