24.07.2018 23:58

Riffy, które są do siebie podobne. Czy słynne zespoły można oskarżyć o plagiaty?

Czy te riffy rzeczywiście są do siebie podobne? Przekonajcie się na własne uszy!

Riffy, które brzmią tak samo
foto: kadr z wideo

W świecie muzyki nie trudno o plagiat, bowiem większość artystów słucha sporo twórczości innych osób. Potem, gdy chwyta się za gitarę czy klawisze, czasami nieświadomie odtwarza się to, co kiedyś już wpadło nam w ucho. Nierzadko też zdarza się, że muzycy sami świadomie dopuszczają się plagiatów, a udowodnienie swoich racji w tej kwestii w sądzie jest niezwykle trudne.

Muzyczne plagiaty w sądzie

W historii muzyki dochodziło niejednokrotnie do sytuacji, gdy tego typu sprawy pojawiały się w sądzie - chociażby członkowie zespołu Led Zeppelin twierdzili przed wymiarem sprawiedliwości, że nie dopuścili się plagiatu w utworze „Stairway to Heaven” i rzeczywiście zostali uniewinnieni.

Pewien youtuber przesłuchał uchem eksperta różne metalowe piosenki i doszukał się w nich sporych podobieństw jeśli chodzi o riffy. Czy te zespoły można posądzić o plagiaty? A może to tylko przypadek? Ciężko to jednoznacznie stwierdzić, ale przynajmniej można pocieszyć ucho muzycznym eksperymentem.

Riffy, które są do siebie bardzo podobne

Na tym jednak nie koniec! Sprawdźcie, jakich jeszcze podobieństw doszukał się youtuber:

Jeśli chcecie nieco się podszkolić w grze na gitarze to przeczytajcie, jakie rady mają dla Was Kirk Hammett czy John Petrucci. Na pewno jednak nie powtarzajcie błędów tego YouTubera, bo mogą Wam zwiędnąć uszy.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele