18.09.2018 12:31

Robert Brylewski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim przez prezydenta Dudę

Prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Robertowi Brylewskiemu za wybitne zasługi dla rozwoju kultury.

Robert Brylewski
foto: Beata Zawrzel/REPORTER

Order przekazał rodzinie w piątek 14 września 2018 roku podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim minister Wojciech Kolarski. Informację o nadaniu orderu przekazała Polskiej Agencji Prasowej kancelaria prezydencka. Prezydent Andrzej Duda uhonorował pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski wokalistę, gitarzystę i kompozytora Roberta Brylewskiego „za wybitne zasługi dla rozwoju kultury”.

Na stronie prezydenta napisano pełne uzasadnienie odznaczenia dla muzyka:

"

To jeden z najbardziej wpływowych twórców polskiej niezależnej muzyki rockowej. W czasach komunizmu był jednym z najważniejszych głosów swojego pokolenia. Wszechstronna i bogata twórczość artysty zapisała się na trwałe w historii polskiej kultury popularnej"  "Jego wrażliwość społeczna, zaangażowanie po stronie słabszych i odrzuconych, a także organizacja wielu znakomitych przedsięwzięć muzycznych, w tym legendarnego studia Złota Skała – które oprócz własnej twórczości promowało młode pokolenie artystów – stawia go w rzędzie wyjątkowych postaci polskiej sceny muzycznej "

Robert Brylewski był polskim muzykiem rockowym i reggaeowym, wokalistą, gitarzystą, kompozytorem i autorem tekstów. Był liderem i współzałożycielem zespołów punkrockowych Kryzys i Brygada Kryzys oraz grającej reggae grupy Izrael. Współtworzył również grupę Armia, w której w latach 1985–93 był gitarzystą.

Według informacji zamieszczonej na fanpage'u grupy Kryzys, Brylewski kilka tygodni przed śmiercią zapadł w śpiączkę. Jej przyczyną był ciężki uraz. Muzyk nie zdołał się wybudzić. W poście znalazły się słowa napisane przez rodzinę Brylewskiego. Zmarł kilka dni po swoich 57 urodzinach.

Był kiedyś Jarocin

W hołdzie muzykowi odsłonięty został w Warszawie mural. Zapewne podczas koncertu Był kiedyś Jarocin kolejni artyści wspomną o zmarłym koledze. Impreza odbędzie się 24 listopada 2018 roku we wrocławskim klubie A2. Ga-Ga, Zielone Żabki oraz Kat & Roman Kostrzewski, Proletaryat, Sztywny Pal Azji, The Bill, Moskwa i Closterkeller zaprezentują specjalne sety, na które składać się będą wyłącznie piosenki z ich jarocińskich występów.

Kamil Kacperski
Tagi: Rock News Robert Brylewski