09.11.2019 10:04

Robert Freeman nie żyje. Współpracował z The Beatles

Robert Freeman był świetnym fotografem, który stworzył najbardziej rozpoznawalne okładki płyt The Beatles.

The Beatles
fot. kadr z wideo The Beatles - Hello Goodbye

Robert Freeman rozpoczął swoją karierę od robienia zdjęć dla brytyjskiej gazety "The Sunday Times". Fotograf w końcu przykuł uwagę mężczyzny, który później okazał się managerem The Beatles. Był nim Brian Epstein, który w 1963 roku zamówił u Freemana portret zespołowy. Tak rozpoczęła się współpraca Roberta z The Beatles. 

Robert Freeman nie żyje. Współpracował z The Beatles

Współpraca zapowiadała się owocnie. Na przestrzeni lat Robert stworzył niepowtarzalne okładki dla zespołu. W swojej książce artysta wspominał sesję na album "Meet The Beatles":

"

Fotografia była potrzebna na już. Musiałem stworzyć studio w hotelu. Jadalnia była najodpowiedniejszą lokalizacją. Przez okna wpadało światło, ale była również bordowa zasłona, którą można było zasłonić okno, żeby w pomieszczeniu nastała ciemność z lekką poświatą. Kapela zeszła w południe, byli ubrani w czarne swetry z golfem. Wydawało mi się naturalne, że sfotografuje ich w odcieniach czerni i bieli. To tworzyło jedność na zdjęciu. Nie mieliśmy fryzjera czy makijażysty - byłem tylko ja, Beatlesi i kamera. Musieli się zmieścić na kwadratowej okładce więc zamiast ustawić ich w linii poprosiłem Ringo, żeby ustawił się w prawym dolnym rogu. Ostatni dołączył do zespołu, był najniższy no i był perkusistą! Tak czy inaczej musiał ugiąć kolana, żeby się zmieścić na zdjęciu, a mimo to wszystko wyglądało naturalnie! "

Śmierć Roberta Freemana została potwierdzona przez zespół The Beatles. Na oficjalnym profilu na Twitterze pojawił się wpis, że myśli członków zespołu są z rodziną i przyjaciółmi fotografa. 

Robert Freeman zmarł w wieku 82 lat. Nie wiadomo, co było przyczyną śmierci artysty. 

Zobacz także: Wzruszający gest fanów Beatlesów. Tysiące osób uhonorowało legendarne zdjęcie zespołu

Tagi: The Beatles