Robert Freeman nie żyje. Współpracował z The Beatles

09.11.2019 10:04
Robert Freeman nie żyje. Współpracował z The Beatles Fot. . kadr z wideo The Beatles - Hello Goodbye

Robert Freeman był świetnym fotografem, który stworzył najbardziej rozpoznawalne okładki płyt The Beatles.

Robert Freeman rozpoczął swoją karierę od robienia zdjęć dla brytyjskiej gazety "The Sunday Times". Fotograf w końcu przykuł uwagę mężczyzny, który później okazał się managerem The Beatles. Był nim Brian Epstein, który w 1963 roku zamówił u Freemana portret zespołowy. Tak rozpoczęła się współpraca Roberta z The Beatles. 

Robert Freeman nie żyje. Współpracował z The Beatles

Współpraca zapowiadała się owocnie. Na przestrzeni lat Robert stworzył niepowtarzalne okładki dla zespołu. W swojej książce artysta wspominał sesję na album "Meet The Beatles":

Fotografia była potrzebna na już. Musiałem stworzyć studio w hotelu. Jadalnia była najodpowiedniejszą lokalizacją. Przez okna wpadało światło, ale była również bordowa zasłona, którą można było zasłonić okno, żeby w pomieszczeniu nastała ciemność z lekką poświatą. Kapela zeszła w południe, byli ubrani w czarne swetry z golfem. Wydawało mi się naturalne, że sfotografuje ich w odcieniach czerni i bieli. To tworzyło jedność na zdjęciu. Nie mieliśmy fryzjera czy makijażysty - byłem tylko ja, Beatlesi i kamera. Musieli się zmieścić na kwadratowej okładce więc zamiast ustawić ich w linii poprosiłem Ringo, żeby ustawił się w prawym dolnym rogu. Ostatni dołączył do zespołu, był najniższy no i był perkusistą! Tak czy inaczej musiał ugiąć kolana, żeby się zmieścić na zdjęciu, a mimo to wszystko wyglądało naturalnie!

Śmierć Roberta Freemana została potwierdzona przez zespół The Beatles. Na oficjalnym profilu na Twitterze pojawił się wpis, że myśli członków zespołu są z rodziną i przyjaciółmi fotografa. 

Robert Freeman zmarł w wieku 82 lat. Nie wiadomo, co było przyczyną śmierci artysty. 

Zobacz także: Wzruszający gest fanów Beatlesów. Tysiące osób uhonorowało legendarne zdjęcie zespołu

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.