Robert Plant o wokaliście Greta Van Fleet: Wszystko, co robi jest w stylu Aerosmith

Maciej Koprowicz
04.04.2018 10:58
Robert Plant o wokaliście Greta Van Fleet: Wszystko, co robi jest w stylu Aerosmith Fot. kadry z wideo

Josh Kiszka nieustannie porównywany jest do Roberta Planta. Co sądzi o tym frontman Led Zeppelin?

Nie ma co ukrywać, hard rock w stylu przełomu lat 60. i 70. nie jest obecnie gatunkiem muzyki, który jest najbardziej na czasie. Na szczęście klasyka rocka wciąż okazuje się inspirująca dla zdolnych młodziaków.

Greta Van Fleet to rockowe objawienie ostatnich miesięcy. Zespół powstał w 2012 w Frankenmuth w USA. Tworzy go trzech braci Kiszka – Josh (wokalista), Jake (gitarzysta) i Sam (basista) oraz perkusista Danny Wagner. 

Zespół nazywany jest „Led Zeppelin dla generacji Z”. Rzeczywiście, jego twórczość mocno kojarzy się z muzyką grupy Jimmy’ego Page’a i Roberta Planta, co najwyraźniej zupełnie rockowej publiczności nie przeszkadza. Single „Highway Tune” i „Safari Song” stały się wielkimi przebojami, a EP „Black Smoke Rising” i „From The Fires” zyskały uznanie krytyków.

Ale czy zyskały uznanie Led Zeppelin? Robert Plant w wywiadach coraz częściej pytany jest o swoich (dużo) młodszych kolegów po fachu, a szczególnie o swojego wokalnego „odpowiednika”, czyli Josha Kiszkę. Okazuje się, że legendarny wokalista wypowiada się o Greta Van Fleet z sympatią, choć jednocześnie z pewną dozą życzliwej ironii. W rozmowie z australijską stacją telewizyjną Channel Ten powiedział:

Jest w Detroit zespół o nazwie Greta Van Fleet. Oni brzmią jak „Led Zeppelin I”. Piękny, mały wokalista, nienawidzę go!

Pożyczył swój głos od kogoś, kogo znam bardzo dobrze, ale co można na to poradzić? Przynajmniej ma trochę stylu, bo powiedział, że cały jego styl bazuje na Aerosmith.

Nie można oczywiście traktować tych złośliwości na poważnie. Plant wcześniej mówił o Kiszce na antenie stacji 91.1 WFKP z Kentucky:

Jest naprawdę dobry. Gdzieś jest dla niego robota.

Greta Van Fleet faktycznie ma swój styl, ale trudno jest zespołowi odżegnywać się od inspiracji Zeppelinami. Niektóre jego kawałki brzmią jak zagubione hardrockowe nagrania z lat 60. W teście przeprowadzonym przez youtube’owy kanał FBE okazało się, że seniorzy mają spory problem, by odróżnić nagrania Grety od utworów Led Zeppelin.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.