Robert Trujillo: Zaczynałem od flamenco

Robert Skowronski
22.06.2015 11:28
Robert Trujillo: Zaczynałem od flamenco Fot. AP/FOTOLINK/East News; NSI Agency / Demotix/REPORTER/East News

Basista Metalliki to nie tylko oddany wyznawca metalu, ale także zupełnie innych regionów muzycznych - tych ze słonecznych terenów Hiszpanii. Tak muzyk powiedział w rozmowie z Davidem Ellefsonem z Megadeth. Co jeszcze zdradził?

Spór między gwiazdami thrashu został już dawno zażegnany. Przyjacielska rozmowa pomiędzy dwoma basistami stanowi tylko przypomnienie o tym, ale jednocześnie dzięki niej dowiadujemy się kilku interesujących rzeczy. Robert Trujillo lubi zdradzać kulisy swojego muzycznego stylu - mówił już o tym, jak narodził się jego sposób gry na basie.

Teraz, w rozmowie jakiej udzielił Davidowi Ellefsonowi z Megadeth, podzielił się także tym, że hiszpańska muzyka folkowa była obecna w jego życiu prawie od zawsze:

Flamenco było prawdopodobnie pierwszym gatunkiem muzycznym, który poznałem za dziecka. To dlatego, że mój ojciec je grał. Robił to hobbystycznie, ale jednocześnie cały czas je wygrywał na gitarze. Od niego nauczyłem się sprawnie posługiwać palcami przy poruszaniu strun. W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że zacząłem się zbliżać do bardziej basowego grania.

Zdziwieni, że basista jednego z największych zespołów metalowych świata przejawiał taką sympatię do akustycznej gitary i gorących rytmów z obszarów Andaluzji? Otóż to uczucie wraz z oddaniem się ciężarowi utworów Jamesa Hetfielda i reszty zespołu wcale nie wygasło, a nawet inspiruje muzyków Metalliki:

Co jeszcze powiedział Trujillo o okresie, kiedy jego styl dopiero się kreował?

Zauważyłem, że instrumenty rytmiczne, takie jak bas i perkusja, są tym, co do mnie pasuje. Na początku chciałem zostać bębniarzem, ale mieszkałem z rodziną w mieszkaniu, więc nie mogłem sobie pozwolić na głośny zestaw. Kolega mojego ojca miał bas, który nie działał ze wzmacniaczem, ale poza tym był sprawny, więc mogłem na nim grać. Spędziłem z tym instrumentem jakiś rok ucząc się skal i innych rzeczy i oto jestem. 

Całą rozmowę Davida Ellefsona z Robertem Trujillo można zobaczyć poniżej.

Znamy też basowego idola Trujillo, którym jest legendarny Jaco Pastorius. Basista Metalliki nie odmówił sobie nakręcenia o nim dokumentu, aby złożyć mu należyty hołd. Macierzysta kapela muzyka pracuje tymczasem nad następcą płyty „Death Magnetic”, choć prace mogą się przeciągnąć po tym jak Kirk Hammett zgubił telefon z nowymi riffami.

Trwają również prace w obozie Megadeth. Dave Mustaine twierdzi, że zespół ma już gotowych 15 kompozycji. Jeśli nic nie stanie muzykom na przeszkodzie, nowa płyta Megadeth pojawi się w sklepach jeszcze w tym roku.

Wy też lubicie hiszpańskie brzmienia, tak jak Trujillo?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.