12.11.2015 10:17

Robert Trujillo pokazał zwiastun filmu o Jaco Pastoriusie

Po 5 latach prac dokument o Jaco Pastoriusie produkowany przez Roberta Trujillo wreszcie zmierza do internetu i serwisów VOD. Zobaczcie oficjalny zwiastun.

Robert Trujillo pokazał zwiastun filmu o Jaco Pastoriusie
foto: Kreepin Deth / CC BY 3.0

Film „Jaco: A Documentary Film” to spełnienie marzeń basisty Metalliki, dla którego Jaco Pastorius był osobistym bohaterem. Muzyk przyznał dosłownie, że Pastorius odmienił jego życie. Obraz wyreżyserowali Paul Marchand i Stephen Kijak, z projektem byli również związani Sting, Carlos Santana, Flea z Red Hot Chilli Peppers oraz Geddy Lee z zespołu Rush.

O tym, jak wiele znaczy ten film dla Trujillo, niech świadczy fakt, że przeznaczył na niego niemałą kwotę własnych pieniędzy. Basista w trakcie prac na dokumentem zaprzyjaźnił się z rodziną Pastoriusa, co otworzyło mu drogę do niepublikowanych wcześniej materiałów.

Oficjalny zwiastun - w którym widzimy m.in. Flea, Joni Mitchell i Herbiego Hancocka - poniżej:

Premiera filmu będzie miała miejsce 27 listopada 2015 roku. Będzie można go oglądać w serwisach streamingowych i VOD. W późniejszym czasie przewidziane jest wydanie na płytach DVD i Blu Ray. Oto oficjalny plakat wydawnictwa:

jaco_poster

Oprócz samego filmu, na rynek trafi też ścieżka dźwiękowa. Znamy już pełną tracklistę składanki, na którą złożą się m.in. kompozycje z udziałem Jaco Pastoriusa. Specjalnie na jej potrzeby zostały zarejestrowane dwie zupełnie nowe interpretacje klasyków muzyka: „Come On Come Over” w wykonaniu Mass Mental (w składzie: Robert Trujillo, Armand Sabal-Lecco, Flea, Whit Crane, Benji Webbe, Stephen Perkins i C-Minus) oraz „Continuum” meksykańskiego duetu Rodrigo y Gabriela. Nowym utworem jest również „Shine” rapera Tech N9ne, w którym wykorzystano sample z „Kuru” Pastoriusa. Tak wygląda okładka albumu:

jacosoundtrackcd

Płytę wyprodukował sam Trujillo we współpracy z najstarszym synem amerykańskiego basisty, Johnem Pastoriusem IV. Oto pełna tracklista:

Tracklista:

 1. Come On, Come Over – Jaco Pastorius
 2. Continuum – Jaco Pastorius
 3. River People – Weather Report
 4. Teen Town – Weather Report
 5. Portrait Of Tracy – Jaco Pastorius
 6. The Dry Cleaner From Des Moines (Live Version) – Joni Mitchell
 7. All American Alien Boy – Ian Hunter
 8. Liberty City (with Herbie Hancock) – Jaco Pastorius
 9. Okonkole Y Trompa – Jaco Pastorius
 10. Barbary Coast – Weather Report
 11. Crisis – Jaco Pastorius
 12. Longing – Mary Pastorius
 13. Nineteen Eighty Seven – †††
 14. Shine – Tech N9ne
 15. Continuum – Rodrigo y Gabriela
 16. Come On Come Over – Mass Mental (featuring Robert Trujillo, Armand Sabal-Lecco, Flea, Whit Crane, Benji Webbe, Stephen Perkins & C-Minus)

Jaco Pastorius (właśc. John Francis Anthony Pastorius III) znany był przede wszystkim z współpracy z zespołami Weather Report, Blood, Sweat and Tears, The Temptations oraz The Supremes. Jego styl gry zrewolucjonizował myślenie o gitarze basowej. Zmarł w wieku 35 lat na skutek uszkodzenia mózgu po bójce z ochroniarzem klubu Midnight Bottle na Florydzie.

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Robert Trujillo