09.02.2015 10:31

Rock i metal na Grammy 2015

AC/DC podniósł ciśnienie, gdy w końcu pokazał nowego perkusistę. Nagrody w rockowych i metalowych kategoriach były nie mniej zaskakujące…

Rock i metal na Grammy 2015
foto: Picture Perfect / Rex / East News

Australijski zespół otworzył galę w wielkim stylu – wykonał jeden ze swoich największych przebojów „Highway to Hell” oraz tytułową piosenkę z najnowszej płyty „Rock or Bust”.

Phil Rudd poza grą

Nie było to łatwe, ale co uważniejsi za bębnami szybko dostrzegli charakterystyczną łysinę… Niektórzy podejrzewali taki obrót spraw od jakiegoś czasu. W końcu przyszło potwierdzenie – do AC/DC powrócił Chris Slade!

Perkusista występował z zespołem w latach 1989-1994 i nagrał z nim płytę „The Razors Edge”. Na Facebooku podziękował za kolejne zaproszenie do wspólnego grania.

"

To dla mnie wielka szansa, w końcu większość ludzi nie dostaje nawet jednej szansy, by grać ze swoim ulubionym zespołem, już nie mówiąc O DWÓCH! Chciałbym podziękować wszystkim za przemożne wsparcie, które okazywano mi osobiście, na Facebooku i w innych mediach społecznościowych. Żaden komentarz nie pozostał nieprzeczytany, to było bardzo pouczające. Dziękuję bardzo. Przepraszamy za tajemnicę, zrozumcie, proszę, że miała on swój powód. "

chris-slade-fb

Slade dołączył do AC/DC tuż przed Grammy: brał udział w imprezach charytatywnych, w końcu zagrał na gali. I nie będzie to jego ostatni występ. Już niedługo ruszy w trasę promującą krążek „Rock or Bust”.

Phil Rudd, który po historiach z groźbami karalnymi i narkotykami, bardzo chciałby wrócić do grania na wielkiej scenie, na razie trzeciej szansy nie dostanie. Jego proces został przeniesiony z lutego na kwiecień.

Najlepszym wykonawcą metalowym został…

Tenacious D! Mastodonowi w zwycięstwie nie pomógł nawet przywdziany przez perkusistę Branna Dailora garnitur w baloniki. Wygrał cover „The Last in Line” z płyty poświęconej pamięci Ronniego Jamesa Dio.

Dla niektórych wyróżnienie dla duetu Jack Black – Kyle Gass było największym zaskoczeniem wieczoru. Slipknot z piosenką „The Negative One”, Mastodon z „High Road”, Motorhead z „Heatrbreaker” i Anthrax z coverem Black Sabbath „Neon Knights” pozostały daleko w metalowym tyle...

Najlepsze rockowe dokonania

Beck nagrał nie tylko najlepszą rockową płytę zeszłego roku, lecz najlepszy album w ogóle. Na gali razem z frontmanem Coldplay, Chrisem Martinem, wykonał utwór „Heart is a Drum” z nagrodzonego krążka „Morning Phase”.

„Blue Moon” z tej samej płyty nie został jednak wybrany najlepszą rockową piosenką. To wyróżnienie powędrowało do zespołu Paramore i „Ain’t It Fun”.

Nominowany w powyższej kategorii (oraz w kategorii „najlepszy alternatywny album”) Jack White na pocieszenie otrzymał nagrodę za najlepsze rockowe wykonanie kawałka „Lazaretto”.

Ostatnie rockowe wyróżnienie przypadło Pearl Jam. Płyta „Lightning Bolt” z października 2013 roku, zdaniem jurorów, zyskała najwspanialszą szatę graficzną.

pearl-jam-lighting-bolt

Podobnie jak Corey Taylor ze Slipknota macie wrażenie, że o Grammy decydują starzy ludzie, którzy nie mają kontaktu z rzeczywistością?

Urszula Drabińska
Tagi: Rock News Jack White AcDc Tenacious D