Rockowe i metalowe utwory inspirowane Charlesem Mansonem

Maciej Koprowicz
20.11.2017 15:16
Rockowe i metalowe utwory inspirowane Charlesem Mansonem Fot. Splash News/EAST NEWS, John Malmin/Los Angeles Times / Polaris/East News

W historii nie było zbrodniarza silniej związanego ze światem muzyki, niż „Charlie”. Manson inspirował się rockiem, a rock inspirował się Mansonem.

Charles Manson zmarł 19 listopada 2017 w wieku 83 lat w więzieniu stanowym Kalifornii, gdzie odsiadywał wyrok dożywocia. Był jednym z najbardziej znienawidzonych ludzi na świecie, ale równocześnie jedną z najbardziej fascynujących postaci popkultury. Nie od dziś wiadomo, że ciemna strona życia przyciąga, a rockmani mają do niej perwersyjną słabość.

Słynny przestępca był nieodrodnym dzieckiem hippisowskich czasów. Interesował się muzyką, filmem i modą, a także był zagorzałym ekologiem. Był jednak także niebezpiecznym psychopatą.

W 1967 roku Manson założył grupę parareligijną, którą nazwał Rodziną. Jako guru sekty straszył wyznawców rychłym Armageddonem, czyli wymordowaniem białych przez Afroamerykanów. Kiedy koniec świata miał nastąpić, członkowie Rodziny mieli wyjść z ukrycia w kalifornijskiej Dolinie Śmierci i ruszyć do kontrataku. Pod wpływem przywódcy sekta postanowiła wykonać uderzenie uprzedzające.

Ludzie z otoczenia Mansona dokonali dziewięciu wstrząsających morderstw, z których najsłynniejsze wydarzyło się w nocy z 8 na 9 sierpnia 1969 w domu Romana Polańskiego w Beverly Hills. Z inspiracji lidera zamordowali czterech gości reżysera oraz jego żonę, Sharon Tate, będącą w zaawansowanej ciąży. Zabójcy na ścianach mazali napisy „PIG” (świnia), zainspirowane utworem The Beatles, „Piggies”. Kilka miesięcy po zbrodni policja wpadła na trop grupy Mansona, który w styczniu 1971 otrzymał wyrok dożywotniego więzienia.

Od tego momentu Charles rozpoczął swoje drugie życie jako ikona popkultury. Za kratami nagrał dwa albumy muzyczne – już wcześniej pisał piosenki i przyjaźnił się z muzykami. Dla Amerykanów stał się ucieleśnieniem zła, a więc siłą rzeczy fascynował artystów badających mroczne strony życia. Jeden z najgorszych zbrodniarzy w dziejach kryminalistyki do dziś jest wielką inspiracją dla muzyków rockowych i metalowych, nawiązujących do jego muzycznych powiązań. Przypomnijmy sobie najsłynniejsze utwory z Charlesem Mansonem w tle.

Kult – „Kur*y wędrowniczki”

Morderstwo w willi Romana Polańskiego zaszokowało opinię publiczną na całym świecie. Poruszyło także polskiego emigracyjnego barda, Stanisława Staszewskiego. Do napisanego przez siebie wielowątkowego utworu „Kur*y wędrowniczki” wplótł nawiązania do Charlesa Mansona i jednej z jego wyznawczyń, Lindy Kasabian (jej nazwisko zainspirowało nazwę brytyjskiego zespołu indierockowego). Utwór w 1993 roku przypomniał syn Stanisława, Kazik na płycie Kultu „Tata Kazika”.

Paradise Lost – „Forever Failure”

Utwór z płyty „Draconian Times” zawiera kilka zsamplowanych wypowiedzi Charlesa, w tym słynne wyznanie: „Nie wiem, co znaczy przepraszam”.

Sonic Youth – „Death Valley ‘69”

Utwór nagrany przez Sonic Youth z wokalistką Lydią Lunch nawiązuje do Doliny Śmierci, czyli schronienia Rodziny na czas Armagedonu. W tekście padają także nawiązania do „Sadie”, czyli Susan Atkinson, uczestniczki napadu na dom Polańskiego.

Alkaline Trio – „Sadie”

Atkinson jest główną bohaterką utworu indierockowego Alkaline Trio. W utworze słyszymy nie tylko całą historię zabójczyni, ale też jej własny głos. „Sadie” mówi: „Reprezentował dla mnie Boga, co było tak piękne, że mogłam dla niego zrobić wszystko. Nawet zabić, jeśli wierzyłam, że to jest dobre”. 

System Of A Down – „ATWA”

Tekst utworu nie nawiązuje wprost do Mansona, ale tytuł to bardzo czytelna do niego aluzja. Szef morderczej bandy miał ekologiczne podejście do życia, kochał naturę i sformułował dewizę „Air, Trees, Water, Animals and All The Way Alive” (Powietrze, Drzewa, Woda, Zwierzęta i Wszystko, co żyje), odzwierciedlającą idealną równowagę Ziemi. 

Marilyn Manson – „The Beautiful People”

Brian Warner swój przydomek i nazwę zespołu wziął bezpośrednio od przywódcy Rodziny. Nie mogą więc dziwić nawiązania do niego w twórczości grupy Marilyn Manson. Na początku utworu „The Beautiful People” słychać silnie przetworzony sampel z wypowiedzi Texa Watsona, jednego z morderców Sharon Tate. 

Ramones – „Glad To See You Go”

Amerykańscy punkowcy stworzyli kawałek tak przepełniony czarnym humorem, że łatwo go opacznie zrozumieć. Bohater piosenki tak desperacko pragnie sławy, że postanawia zastrzelić dziewczynę, by „zdobyć chwałę jak Charles Manson”.

Nine Inch Nails – „Piggy”

Album „The Downward Spiral” nagrywany był tym samym domu, w którym doszło do najsłynniejszej zbrodni ludzi Mansona. Trent Reznor był tego świadomy i nazwał studio Le Pig. Motyw „świni” pojawił się w kilku utworach na albumie. Z czasem Reznor zaczął jednak żałować konotacji płyty z najsłynniejszym zbrodniarzem Ameryki.

Ozzy Osbourne – „Bloodbath In Paradise”

Utwór w bardzo obrazowy sposób opisuje scenerię najsłynniejszej zbrodni Rodziny Mansona. Ozzy zwraca się do Romana Polańskiego po odkryciu makabry: „Przychodzisz do domu, a tam krew na ścianach/To Charlie z rodziną wpadli w odwiedziny/Jeśli jesteś sam, uważaj na siebie/Charlie z rodzinką mogą cię dopaść”. Refren cytuje „Helter Skelter”, tytuł ulubionego przez Mansona utworu w dyskografii Beatlesów, który był swego rodzaju hymnem jego bandy.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.