01.08.2016 11:08

Rockowe i metalowe utwory o Powstaniu Warszawskim

1 sierpnia 2018 roku przypada 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie kawałków, które upamiętniają tragiczny zryw narodowy.

Rockowe i metalowe utwory o Powstaniu Warszawskim
foto: CC BY 3.0

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Choć opinie na jego temat do dziś są podzielone, nie da się zaprzeczyć, że odcisnęło piętno na całym kraju i wciąż uroczyście czci się jego pamięć. Fakty wszyscy znamy z lekcji historii - u nas poznacie Powstanie od strony muzycznej.

Nie od dziś wiadomo, że sztuka to najlepszy sposób na utrwalenie pamięci. Dlatego też obok niezliczonych filmów, wierszy czy nawet komiksów, Powstanie Warszawskie było motywem przewodnim wielu utworów muzycznych. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie 9 rockowych i metalowych kompozycji, które oddają hołd powstańcom lub zostały stworzone do ich wierszy.

1. Lao Che - „Stare miasto”

Płyta „Powstanie Warszawskie” była dużym wydarzeniem na polskim rynku muzycznym, które odbiło się szerokim echem w mediach. Concept album stanowił połączenie powstańczych tradycji, fragmentów przemówień, wierszy i modlitw z bardziej współczesnymi elementami jak fragmenty dialogów z filmu „Szeregowiec Ryan” czy tekstów zespołów Chłopcy z Placu Broni, Siekiera i Izrael. Płyta sprzedała się w nakładzie ponad 35 tys. egzemplarzy, a jej twórcy zostali odznaczeni w 2012 roku Srebrnymi Krzyżami Zasługi przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

2. Sabaton - „Uprising”

W 2010 roku Sabaton wydał swój piąty album studyjny pt. „Coat of Arms”. Było to kolejne wydawnictwo zespołu - po dwa lata starszym „The Art of War” z utworem „40:1” opowiadającym o bitwie pod Wizną - które spotkało się ze szczególnie ciepłym przyjęciem w Polsce. Tym razem Szwedzi postanowili opowiedzieć o Powstaniu Warszawskim w kawałku „Uprising”. Do kompozycji powstał efektowny teledysk zrealizowany w Fabryce Norblina w Warszawie. Wystąpili w nim m.in. generał Waldemar Skrzypczak i szwedzki aktor Peter Stormare.

3. Forteca - „Rozszumiały się wierzby płaczące”

Ten historyczno-patriotyczny projekt narodził się w 2006 roku z inicjatywy Marcina Tucznia i ma na koncie m.in. support przed grupą Sabaton. Tematykę powstańczą poruszał wielokrotnie. W 2014 roku przygotował z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego minialbum „Projekt Niezakazany”, na którym znalazły się cztery piosenki śpiewane w okresie okupacji w nowych, rockowych aranżacjach autorstwa Fortecy.

4. Armia - „Warszawskie dzieci”

„Warszawskie dzieci” to jedna z najpopularniejszych piosenek powstańczych, która została skomponowana w 1944 roku przez Andrzeja Panufnika do słów Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego. Doczekała się wielu interpretacji, a w 2008 roku z okazji 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego została zarejestrowana razem z „Pałacykiem Michla” przez Armię. Grupa Tomasza Budzyńskiego przedstawiła ją w typowej dla siebie gniewnej, punkowej wersji.

Jakub Gańko
Tagi: Duperele