10.08.2018 17:02

TOP 15 rockowych i metalowych utworów o burzy, grzmotach i piorunach

Gdzie jest burza? To pytanie, które 10 sierpnia 2018 najczęściej zadają sobie Polacy. My odpowiadamy – w rockowych i metalowych utworach o burzy!

Riders on the storm utwory o burzy
foto: kadr z wideo

10 sierpnia 2018 roku na całą Polskę padł blady strach w związku z wyjątkowo gwałtownymi burzami. Synoptycy zapowiadają rekordowe opady, grad i silne porywy wiatru, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje ostrzeżenia dla województw i nawet Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła specjalne smsy ostrzegawcze ALERT RCB.

Wystraszeni Polacy od rana zastanawiają się, gdzie jest burza i zachodzą w głowę, co robić w czasie burzy. My wprawdzie wiemy, że fanom rocka i metalu nie straszny żaden grzmot, piorun czy grad, jednak na wszelki wypadek dołączamy się do ostrzeżeń – zamiast mierzyć się z nieprzyjazną pogodą, zostańcie lepiej w domu i posłuchajcie słynnych rockowych i metalowych utworów o burzy.

1. The Doors – „Riders on the Storm”

Żadna lista utworów o burzy czy deszczu nie ma prawa istnieć bez tego przeboju. Burza pojawia się tu zarówno w tytule, w tekście, jak i w warstwie muzycznej (efekt padającego deszczu Ray Manzark osiągnął za pomocą swoich instrumentów klawiszowych). Dlatego też „Riders on the Storm” Doorsów idą na pierwszy ogień (czy też w tym przypadku wodę) w naszym zestawieniu!

2. Scorpions – „Rock You Like a Hurricane”

W latach 80. grupa Scorpions rozpętała prawdziwą burzę utworem „Rock You Like a Hurricane”. Wydany w 1984 roku singiel wdarł się na 5. miejsce US Billboard Top Rock Tracks i do dziś pozostaje jednym z największych przebojów kapeli.

3. Deep Purple – „Stormbringer”

Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę, a kto przynosi burzę, ten... ujeżdża tęczę i przecina niebo. Tak przynajmniej twierdzi zespół Deep Purple w swoim przeboju z 1974 roku pt. „Stormbringer”, który naprawdę potrafi napędzić strachu w burzowy dzień. 

4. AC/DC – „Thunderstuck”

Jeden z najpopularniejszych utworów australijskiej grupy, na pomysł którego Angus Young wpadł podobno po tym, jak samolot, którym leciał, został trafiony piorunem. Nie wiadomo jednak, czy jest to historia prawdziwa, gdyż w innych wywiadach muzyk opowiadał, że pomysł na tytuł zrodził się po prostu z nazwy zabawki ThunderStreak, którą bawił się w dzieciństwie.

5. KISS – „God of Thunder”

Muzykom z Kiss nie straszna żadna burza! W utworze „God of Thunder” Gene Simmons sam siebie nazywa bogiem piorunów, jednak nie jest tak poczciwy i uroczy jak Thor z MCU, co słychać zarówno w tekście, jak i widać w poniższym wideo.

6. Eric Clapton – „Stormy Monday”

Cover „Stormy Monday” T-Bone'a Walkera w wykonaniu Erica Claptona to wprawdzie utwór bardziej bluesowy niż rockowy czy metalowy, ale jak mało co pasuje jako akompaniament leniwego wieczoru, kiedy za oknem szaleje burza.

7. The Rolling Stones – „Jumping Jack Flash”

Mick Jagger w utworze „Jumping Jack Flash” śpiewa o tym, ile doświadczył i ile potrafi znieść. A wszystko to za sprawą faktu, że urodził się w krzyżowym ogniu huraganu, kiedy zacinał deszcz.

Natalia Hluzow
Tagi: Duperele