Rockowe utwory na Dzień Matki

Robert Skowronski
26.05.2015 09:47
Rockowe utwory na Dzień Matki

Jeżeli jest się artystą rockowym o światowej sławie najlepszym prezentem jaki można sprawić swojej mamie jest napisanie dla niej piosenki. Prezentujemy hołdy złożone „najważniejszym kobietom życia” muzyków, ale też te mniej pochwalne pieśni.

Znajdziecie tu utwory, które stanowią wyrazy miłości i podziękowań na cześć mam, ale też coś dla bardziej zbuntowanych dzieciaków, dla których rodzicielskie zakazy są nie do zniesienia. Bez względu na to czy miewacie ze swoimi mamami na pieńku, czy też nie, pamiętajcie, aby z okazji dzisiejszego Dnia Matki kupić jej kwiaty.

1. Metallica - „Mama Said”

James Hetfield nie miał lekko. Jego rodzice rozwiedli się, gdy ten miał 16 lat. Oboje też zmarli na raka. Nie poddawali się leczeniu, ze względu na przekonania religijne - byli wyznawcami Chrześcijańskiej Nauki, która zakazywała przyjmowania lekarstw. Tekst piosenki rozpoczynają słowa  przekazane synowi przez rodzicielkę.

2. Ozzy Osbourne - „Mama, I'm Coming Home”

Ten utwór z 1991 roku Ozzy napisał dla swojej żony, Sharon. Jednak od tego jest muzyka, aby móc ją interpretować według własnych odczuć, a „Mama, I'm Coming Home” można łatwo odnieść do relacji dziecko-matka. Tekst może być zatem rozumiany, jako wyznanie będącego w długiej podróży syna. Całość została skomponowana przez Ozzy'ego, Zakka Wylde'a oraz Lemmy'ego z Motorhead.

3. Lynyrd Skynyrd - „Simple Man”

Niedługo po tym jak zmarła babcia Van Zanta oraz matka gitarzysty, Gary'ego Rossingtona, muzycy spotkali się razem i zaczęli wspominać bliskie ich sercom kobiety. Rossington zaintonował kilka następujących po sobie akordów, zaś Van Zant napisał tekst będący zbiorem tego, co obaj panowie usłyszeli od zmarłych krewnych. Utwór powstał w zaledwie godzinę - siła emocji.

4. The Beatles - „Julia”

Choć utwór pojawił się na płycie The Beatles, to słychać w nim wyłącznie Johna Lennona. Dedykuje on utwór swojej matce Julii, która zmarła tragicznie w wypadku samochodowym, gdy on miał 17 lat. Piosenka jest też kierowana ku jeszcze jednej kobiecie - Yoko Ono, przyszłej matce drugiego syna Lennona, Seana.

5. John Lennon - „Mother”

O ile „Julia” to pieśń pochwalna na cześć matki wokalisty The Beatles, tak „Mother” to już przepełniony bólem płacz syna. Lennon wyraża tu żal po tym, że nie dane było mu spędzić więcej lat ze swoją rodzicielką.

6. Thin Lizzy - „Philomena”

Adresatką tekstu Phila Lynotta, jest tytułowa Philomena, matka artysty. W słowach utworu jest porównana do domu, bo faktycznie, bez względu na to, gdzie się wędruje prawdziwy dom jest zawsze u boku najważniejszej kobiety w życiu każdego człowieka. Lynott nie szczędzi tu też wyrazów miłości wobec rodzicielki - jej serce ze złota jest dobre tak jak Bóg nad nami. Po latach Philomena zrewanżowała się Philowi pisząc poświęconą mu książkę „My Boy”.

7. Europe - „A Mother’s Son”

Wzruszająca ballada o tym, że nigdy nie jest się samemu jako tytułowy „matczyny syn”. Utwór pochodzi z płyty „Secret Society” z 2006 roku.

8. Good Charlotte- „Thank You Mom”

Pieśń pochwalna ku czci matki. Bracia Joel oraz Benji Madden, odpowiednio wokalista i gitarzysta, napisali utwór wypełniony wyrazami wdzięczności i podziękowań dla swojej rodzicielki. Piosenka pochodzi z debiutanckiej płyty zespołu. Nie znajdziemy jej na trackliście, gdyż jest możliwa do odsłuchania po upływie kilku minut ciszy po ostatnim utworze.

9. Halestorm - „Dear Daughter”

W naszym zestawieniu to synowie mieli cały czas głos, przyszła pora na córkę. Lzzy Hale, wokalistka grupy, dzieli się w tekście przemyśleniami o tym, co każda dziewczyna powinna usłyszeć od swojej matki. O tym, że w życiu będzie czas na miłość i nadzieję, ale i na ból i strach. Utwór miał swoją premierę w dniu, w którym Amerykanie obchodzą Dzień Matki.

10. Danzig - „Mother”

To w zasadzie anty-matczyna i anty-ojcowska kompozycja. Danzig nawołuje, aby nie wchodzili oni dzieciom w drogę. Piosenka odnosi się do osoby Tipper Gore, która walczyła o umieszczanie na płytach informacji dla rodziców o niebezpiecznych dla ich pociech tekstach i znaczeniach utworów.

11. Fountains of Wayne - „Stacy's Mom”

Czy ktoś spoglądał kiedyś pożądliwym wzrokiem w stronę matki swojego kolegi lub koleżanki? Chłopcu z teledysku Fountains of Wayne to się przytrafiło. Klip czerpie całymi garściami z pochodzącego z 1982 roku filmu „Beztroskie lata w Ridgemont High”, np. kultowa scena przyłapania w łazience.

12. Blink 182 - „Mother's Day”

Tę piosenkę należy rozumieć jedynie w kategoriach głupiego żartu, a tych w twórczości Blink 182 nie brakuje. Jeśli chcecie zostać wydziedziczeni możecie ten numer puścić swojej mamie, w innym wypadku lepiej tego nie robić :).

13. Queen - „Tie Your Mother Down”

Dla co bardziej niepokornych dzieci, które najchętniej związały by swoją mamę proponujemy utwór Queen. Wiemy jednak, że nawet, jeśli takie myśli pojawiają się od czasu do czasu w Waszych głowach, to w głębi serca przychylilibyście swoim mamom kawałek nieba.

14. Genesis - „Mama”

Wielu posiada w swoim życiu więcej niż jedną matczyną figurę - doświadczoną osobę, która jest silna i troszcząca się. Dla Phila Collinsa osoba, która może dać nam kilka życiowych lekcji, i która zyska naszą miłość jest nie tylko matka. Może nią być również...prostytutka.

15. Lita Ford - „Mother”

Utwór skomponowała osoba, która sama jest matką. Lita Ford napisała muzykę z myślą o własnych dzieciach.

16. Cheap Trick - „Surrender”

Rodzice potrafią być bardziej wyluzowani niż nam się wydaje. Przynajmniej ci z piosenki Cheap Trick, którzy „zabawiają się na kanapie”. Rick Nielsen przyznał, że pisząc ten utwór musiał się cofnąć do swojej mentalności z czasów kiedy miał 14 lat. 

17. Blue Öyster Cult - „Mommy”

To wybitnie nie jest utwór na Dzień Matki, chyba, że tak jak wokalista macie zamiar odwiedzić swoją mamę z nożem. Jeśli tak jest, to radzimy udać się do lekarza specjalisty!

18. The Rolling Stones - „Mother's Little Helper”

Pociechy potrafią doprowadzić swoje matki do białej gorączki. Zwłaszcza, gdy są nimi Mick Jagger i Keith Richards. Mają oni też sposób na walkę z tym - „mała żółta tabletka”. Na szczęście The Rolling Stones ostrzegają również przed zbyt częstym jej zażywaniem.

19. Rammstein - „Mutter”

Wasza mama musiała by myśleć w bardzo abstrakcyjny sposób, nie mówiąc już o władaniu językiem niemieckim, aby słowa wyśpiewywane przez Tilla Lindemanna, trafiły do jej serca. Słowa o rurach w gardle i wszystkich innych dziwnych mutacjach niekoniecznie muszą trafić do gustu każdej kobiety.

20. Pink Floyd - „Mother”

Matka może być niekiedy nieco nadopiekuńcza i interesować się zbyt wieloma prywatnymi sprawami swoich dzieci. Świadomy jest tego Roger Waters, który napisał utwór o tym, że możemy być kontrolowani przez poglądy naszych rodziców na takie rzeczy jak, np. seks. Jednak matka muzyka, jak podkreśla on w wywiadach, taka nie była.

A Wy jaki utwór zadedykowalibyście swojej mamie z okazji Dnia Matki?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.