14.11.2015 19:42

Rockowy świat reaguje na zamach w Paryżu

Do stolicy Francji napływają kondolencje z całego świata. Na wydarzenia z 13 listopada 2015 roku reagują oczywiście rockowi wykonawcy – niektórzy odwołują swoje trasy koncertowe.

Rockowy świat reaguje na zamach w Paryżu
foto: instagram.com/slash

Blisko tragicznej sytuacji znajdował się zespół Deftones. Chino Moreno i jego koledzy mieli zaplanowany koncert na sobotni wieczór 14 listopada 2015 w paryskim klubie „Bataclan” – tym samym, w którym grał Eagles Of Death Metal. Lider grupy tak opisał sytuację:

"

Byliśmy bezpieczni. Mieliśmy zagrać w tym klubie dzień później. Kilku naszych chłopaków udało się na ten koncert, ale wyszli wcześnie, po paru utworach. Udało im się odejść stamtąd i teraz wszyscy jesteśmy zamknięci w hotelu. Powiedzieli nam, żeby zostać w budynkach i nie wychodzić na zewnątrz, ponieważ sytuacja… może się jeszcze rozwinąć”. "

Kilka zespołów, które miały zagrać w najbliższych dniach we francuskich miastach odwołują swoje występy. Foo Fighters miał wystąpić w Paryżu w poniedziałek, 16 listopada 2015 roku. W oświadczeniu zamieszczonym przez grupę czytamy:

"

Z głębokim smutkiem i przesyłając wyrazy szczerej troski o każdego w Paryżu informujemy, że zmuszeni jesteśmy anulować pozostałą część naszej trasy. W świetle tej bezsensownej przemocy, zamykania granic i międzynarodowej żałoby nie możemy jej kontynuować. Nie ma innego sposobu, żeby to powiedzieć. To jest szalone i jest do bani. Nasze myśli i modlitwy są ze wszystkimi, którzy ucierpieli lub stracili kogoś bliskiego. "

Swój koncert odwołał także zespół In Flames. Szwedzi mieli wystąpić 14 listopada 2015 roku we francuskim mieście Nancy, ale wydali następujące oświadczenie:

"

W świetle tych całkowicie okropnych wczorajszych wydarzeń w Paryżu zdecydowaliśmy się odwołać nasz dzisiejszy występ w Nancy. Spędzimy ten dzień myśląc o naszych przyjaciołach, kolegach, fanach i rodzinach, których to dotknęło.  "

Pojawiły się także oczekiwane doniesienia, że swoje dalsze koncerty odwołuje zespół Eagles Of Death Metal. Nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone, ale jeśli okażą się prawdziwe, to grupa nie wystąpi w Polsce 28 listopada 2015 roku. W Paryżu nie zagra także U2, a zapowiadany na 14 listopada 2015 roku strumieniowy przekaz utworów Coldplay w jednym z serwisów zostanie przełożony na inny dzień.

Mnóstwo ludzi należących do rockowego świata przesłało swoje kondolencje i wyrazy współczucia wszystkim, którzy ucierpieli na skutek zamachów w Paryżu. Znani członkowie branży muzycznej wyrazili ubolewanie w serwisach społecznościowych. Jedni deklarowali, że ich myśli są w stolicy Francji:

Dave Lombardo: „Francja jest dziś w moich myślach. Przesyłam miłość, siłę i wsparcie”.

Robert Trujillo: „Nasze serca są dziś z Paryżem”.

P.O.D: „Modlimy się za Paryż”.

Rise Against: „Paryż <3”.

Papa Roach: „Szalone rzeczy dzieją się w Paryżu”.

Inni dzielili się swoimi refleksjami:

Chris Cornell: „Nie wyobrażam sobie powodu, aby odbierać tyle niewinnych istnień albo wierzyć, że jest Bóg który mógłby to zaakceptować”.

Dave Navarro: „Świat zmienił się na zawsze… Znów.”

Joe Bonamassa: „Wielu z nas, podróżujących artystów, grało w Bataclan w Paryżu. Dziś przekonujemy się, jak blisko naszych domów może uderzyć terroryzm. Bardzo smutny dzień.

Wyrazy ubolewania wyrazili także między innymi artyści: grupa Accept, Myles Kennedy, Flea z Red Hot Chili Peppers, August Burns Red, AC/DC, Nikki Sixx z Motley Crue, Alex Skolnick z Testamentu oraz wspominani przez nas Killswitch Engage, Cradle Of Filth oraz Godsmack.

Najświeższe informacje dotyczące zamachów w Paryżu znajdziecie na stronie radiozet.pl oraz na profilu Radio ZET na Facebooku.

Michał Miernik
Tagi: Rock News