15.03.2018 12:58

Roger Daltrey (The Who): Jestem już głuchy, przynoście na koncerty zatyczki do uszu

Lata spędzone na scenie w rockowym hałasie dają o sobie znać. Wokalista jednego z najważniejszych zespołów w historii ma problemy ze słuchem.

Roger Daltrey (The Who): Jestem już głuchy, przynoście na koncerty zatyczki do uszu
foto: Rex Features/EAST NEWS

Dla osób zajmujących się muzyką najważniejszym zmysłem jest oczywiście słuch. O ile można być gwiazdą, będąc osobą niewidomą, czego najlepszymi przykładami są Ray Charles, Stevie Wonder i Andrea Bocelli, to nie da się grać muzyki nie słysząc. Utrata słuchu to największy koszmar dla każdego twórcy dźwięków.

Niestety, zawodowi muzycy są z racji swojego zawodu w naturalny sposób narażeni na głuchotę. Częste przebywanie wśród bardzo głośnych dźwięków niszczy słuch i może prowadzić do jego bardzo poważnych ubytków. W szczególnym niebezpieczeństwie są rockmani, których koncerty z zasady są bardzo hałaśliwe.

Roger Daltrey, wokalista The Who podczas solowego koncertu w Las Vegas przyznał się, że postępuje u niego głuchota.

"

Mam problem z tymi wszystkimi rzeczami do ucha, które noszę. Jestem już naprawdę, naprawdę głuchy. I radzę wam wszystkim, fani rock’n’rolla – noście na koncerty swoje pieprzone zatyczki do uszu.

Gdybyśmy o tym wiedzieli, gdy byliśmy młodzi… Teraz musimy czytać z ruchu warg. "

Roger zapewnił jednak, że nie wybiera się jeszcze na emeryturę.

"

Będę grał przez długi czas. Jestem szczęśliwy, że mogę to robić – dziękuję wam. "

Daltrey nie jest jedynym muzykiem, który szczerze przyznaje się do kłopotów ze słuchem. Groźba całkowitej jego utraty przez Briana Johnsona sprawiła, że wokalista musiał odejść z AC/DC. Niedawno Eric Clapton przyznał, że cierpi na szumy uszne, czyli defekt ucha wewnętrznego, powodowany stałym kontaktem z hałasem. Także Kazik Staszewski przyznaje się do korzystania z aparatu słuchowego.  

Czy na koncercie rockowym można ogłuchnąć?

A jaki wpływ ma głośna muzyka na uczestników koncertów rockowych? Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że już po 28 sekundach można narazić się na uszkodzenie słuchu.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News The Who Roger Daltrey