Roger Waters pracuje nad operą „Another Brick In The Wall”

Aleksandra Degórska
06.03.2016 15:30
Roger Waters pracuje nad operą „Another Brick In The Wall” Fot. insight media / REPORTER / REPORTER / East News

Spektakl ujrzy światło dzienne w 2017 roku. Co sprawiło, że muzyk zdecydował się na to przedsięwzięcie?

Choć od pojawienia się krążka „The Wall” upłynęło sporo czasu, muzyka z tej płyty nadal jest żywa. Opéra de Montréal namówiła do współpracy Rogera Watersa, by wspólnymi siłami stworzyć wyjątkowe dzieło bazujące na legendarnym albumie z 1979 roku.

Opera pod tytułem „Another Brick in the Wall” będzie mieć swoją premierę 11 marca 2017 roku. Dzieło powstanie z okazji 375-lecia Montrealu.

Początkowo muzyk nie był zachwycony tym pomysłem i odrzucił propozycję:

Z doświadczenia wiedziałem, że eksperymenty polegające na współpracy świata rock'n'rolla i świata muzyki symfonicznej były generalnie katastrofą.

Sytuacja zmieniła się na korzyść opery w momencie, gdy Waters otrzymał pierwsze próbki muzyki:

Usiadłem, by to przesłuchać i nie spodziewałem się, że mnie to poruszy, ale tak właśnie było. Bardzo się wzruszyłem, więc przyjąłem propozycję z dużym entuzjazmem.

Posłuchajcie fragmentu tego dzieła:

Roger Waters będzie odpowiedzialny za libretto. Nad operą będą pracować kompozytor Julien Bilodeau, dyrygent Alain Trudel oraz baryton Étienne Dupuis.

Historia „The Wall” po części nawiązuje do incydentu, do którego doszło podczas koncertu zespołu w Montrealu w 1977 roku. Pod koniec występu Waters opluł fana, który wdarł się na scenę. Wypadek spowodował, że muzyk zaczął wyobrażać sobie ścianę dzielącą jego z publicznością, by dać sobie jakoś radę z koncertowaniem.

Na pytanie, czy opera będzie swego rodzaju zamknięciem pewnego kręgu, muzyk odpowiada:

„The Wall” opowiada o podróży od wrogości objawiającej się opluciem komuś twarzy do momentu, gdy miłość staje się ważniejsza niż nienawiść.

Tymczasem 20 listopada 2015 roku ukazał się soundtrack „The Wall” z zapisem trasy koncertowej o tym samym tytule. Kolekcjonerzy mogli sobie sprawić ekskluzywny box ograniczony do 3000 sztuk, z którego został stworzony mural z projektem graficznym grupy artystycznej Osgemos.

Muzyk po raz pierwszy pokazał światu swoje widowisko w 2010 roku. Natomiast w 2014 roku Waters przeprojektował widowisko tak, aby stworzyć wielkie stadionowe show.

Chcielibyście zobaczyć operę „Another Brick in the Wall”?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.