11.09.2018 13:03

Roger Waters wezwał do bojkotu Eurowizji 2019 w Izraelu

Finał Konkursu Piosenki w Eurowizji 2019 ma odbyć się w Tel Awiwie. 140 artystów, w tym gwiazdy muzyki podpisało list, w którym domaga się bojkotu imprezy.

Roger Waters wezwał do bojkotu Eurowizji 2019 w Izraelu
foto: All Access/face to face/FaceToFace/REPORTER/EAST NEWS

Konkurs Piosenki Eurowizji 2018, którego finał odbył się 12 maja 2018 w Lizbonie wygrała piosenka „Toy”, śpiewana przez izraelską wokalistkę Nettę. Tym samym prawo organizacji przyszłorocznego festiwalu uzyskał Izrael.

Izrael jest krytykowany przez wielu zachodnich obserwatorów za nierozwiązany konflikt między nim a Autonomią Palestyńską. Izraelczykom zarzuca się łamanie praw człowieka arabskich mieszkańców Palestyny.

Wielu światowej sławy artystów popiera Palestyńczyków w tym sporze. Muzycy, którzy decydują się wystąpić w Izraelu, jak ostatnio m.in. Nick Cave, Radiohead i Lana Del Rey, spotykają się z falą krytyki.

Roger Waters: Zbojkotować Eurowizję w Izraelu

Brytyjski zespół Wolf Alice, Brian Eno i były lider Pink Floyd, Roger Waters podpisali się pod listem opublikowanym w gazecie „The Guardian”, który nawołuje do bojkotu Eurowizji w Izraelu. Uważają, że taka impreza nie może odbywać się w kraju, który łamie prawa człowieka.

W liście czytamy:

"

Dopóki Palestyńczycy nie mogą cieszyć się wolnością, sprawiedliwością i prawami człowieka, nie można przechodzić do porządku dziennego nad państwem, który odmawia im ich podstawowych praw.

14 maja, kilka dni po zwycięstwie Izraela w Eurowizji, armia izraelska zabiła 62 nieuzbrojonych palestyńskich demonstrantów w Gazie, w tym sześcioro dzieci, i raniła setki ludzi, głównie ostrą amunicją.

Amnesty International potępiła brutalną politykę Izraela, a Human Rights Watch opisała te zabójstwa jako „bezprawne i z przemyślane”.

My, podpisani niżej artyści z Europy i poza niej, wspieramy poruszający apel palestyńskich artystów o bojkot Konkursu Piosenki Eurowizji 2019, którego organizatorem jest Izrael. Eurowizja 2019 powinna być zbojkotowana, jeśli jest organizowana przez Izrael, który wciąż kontynuuje trwające od dekad łamanie praw człowieka Palestyńczyków. "

Pod listem podpisało się 140 artystów, w tym sześciu z Izraela. Finał Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 w Tel Awiwie odbędzie się 25 maja 2019.

Roger Waters o Polsce i Ukrainie

Były lider Pink Floyd nigdy nie unikał politycznych komentarzy, ale w ostatnich tygodniach Waters wypowiada ich wyjątkowo dużo. Podczas jego koncertów w Polsce w sierpniu 2018 na ekranach wyświetlane były wizualizacje, krytykujące przeprowadzane przez obóz rządzący Prawa i Sprawiedliwości reformy sądownictwa, przez opozycję uważane za łamiące konstytucję. Z kolei w wywiadzie dla rosyjskiej gazety „Prawda” muzyk stwierdził, że Rosja miała prawo do aneksji Krymu, co oburzyło opinię publiczną na Ukrainie.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Roger Waters Eurowizja