Roger Waters wezwał do bojkotu Eurowizji 2019 w Izraelu

Maciej Koprowicz
11.09.2018 13:03
Roger Waters wezwał do bojkotu Eurowizji 2019 w Izraelu Fot. All Access/face to face/FaceToFace/REPORTER/EAST NEWS

Finał Konkursu Piosenki w Eurowizji 2019 ma odbyć się w Tel Awiwie. 140 artystów, w tym gwiazdy muzyki podpisało list, w którym domaga się bojkotu imprezy.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2018, którego finał odbył się 12 maja 2018 w Lizbonie wygrała piosenka „Toy”, śpiewana przez izraelską wokalistkę Nettę. Tym samym prawo organizacji przyszłorocznego festiwalu uzyskał Izrael.

Izrael jest krytykowany przez wielu zachodnich obserwatorów za nierozwiązany konflikt między nim a Autonomią Palestyńską. Izraelczykom zarzuca się łamanie praw człowieka arabskich mieszkańców Palestyny.

Wielu światowej sławy artystów popiera Palestyńczyków w tym sporze. Muzycy, którzy decydują się wystąpić w Izraelu, jak ostatnio m.in. Nick Cave, Radiohead i Lana Del Rey, spotykają się z falą krytyki.

Roger Waters: Zbojkotować Eurowizję w Izraelu

Brytyjski zespół Wolf Alice, Brian Eno i były lider Pink Floyd, Roger Waters podpisali się pod listem opublikowanym w gazecie „The Guardian”, który nawołuje do bojkotu Eurowizji w Izraelu. Uważają, że taka impreza nie może odbywać się w kraju, który łamie prawa człowieka.

W liście czytamy:

Dopóki Palestyńczycy nie mogą cieszyć się wolnością, sprawiedliwością i prawami człowieka, nie można przechodzić do porządku dziennego nad państwem, który odmawia im ich podstawowych praw.

14 maja, kilka dni po zwycięstwie Izraela w Eurowizji, armia izraelska zabiła 62 nieuzbrojonych palestyńskich demonstrantów w Gazie, w tym sześcioro dzieci, i raniła setki ludzi, głównie ostrą amunicją.

Amnesty International potępiła brutalną politykę Izraela, a Human Rights Watch opisała te zabójstwa jako „bezprawne i z przemyślane”.

My, podpisani niżej artyści z Europy i poza niej, wspieramy poruszający apel palestyńskich artystów o bojkot Konkursu Piosenki Eurowizji 2019, którego organizatorem jest Izrael. Eurowizja 2019 powinna być zbojkotowana, jeśli jest organizowana przez Izrael, który wciąż kontynuuje trwające od dekad łamanie praw człowieka Palestyńczyków.

Pod listem podpisało się 140 artystów, w tym sześciu z Izraela. Finał Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 w Tel Awiwie odbędzie się 25 maja 2019.

Roger Waters o Polsce i Ukrainie

Były lider Pink Floyd nigdy nie unikał politycznych komentarzy, ale w ostatnich tygodniach Waters wypowiada ich wyjątkowo dużo. Podczas jego koncertów w Polsce w sierpniu 2018 na ekranach wyświetlane były wizualizacje, krytykujące przeprowadzane przez obóz rządzący Prawa i Sprawiedliwości reformy sądownictwa, przez opozycję uważane za łamiące konstytucję. Z kolei w wywiadzie dla rosyjskiej gazety „Prawda” muzyk stwierdził, że Rosja miała prawo do aneksji Krymu, co oburzyło opinię publiczną na Ukrainie.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.