18.08.2016 10:47

Sabaton: Na albumie „The Last Stand” połączyliśmy kawałki historii

Czy tematy poruszane na nowej płycie są w jakiś sposób ze sobą związane i czy możemy spodziewać się utworu o polskim zabarwieniu? O tym wszystkim opowiedzieli muzycy Sabatonu w wywiadzie dla Antyradio.pl!

Sabaton: Na albumie „The Last Stand” połączyliśmy kawałki historii
foto: Antyradio.pl

19 sierpnia 2016 roku na sklepowe półki trafi krążek „The Last Stand”, który będzie następcą płyty „Heroes” z 2014 roku. Z tego wydawnictwa pochodzą single „The Lost Battalion”, który dotyczy „zagubionego batalionu”, czyli dziewiątej kompanii z amerykańskiej 77 Dywizji oraz „Blood of Bannockburn” opowiadający o bitwie pod Bannockburn z 1314 roku.

Za produkcję tego krążka ponownie odpowiedzialny jest Peter Tägtgren i ten wybór był całkiem naturalny. Jak twierdzą muzycy Sabatonu jego brat produkował wcześniejsze krążki zespołu i Peter zawsze kręcił się w studiu. Od czasów tworzenia płyty „Carolus Rex” stał się pełnoetatowym producentem zespołu.

Pär Sundström w specjalnym wywiadzie dla Antyradio.pl przyznał, że bardzo sobie ceni tego współpracownika:

"

Dobrze się z nim współpracuje. Mieszkamy niedaleko siebie, jesteśmy zaznajomieni z jego twórczością, więc znaliśmy go już dużo wcześniej. Jest takim lokalnym bohaterem. Dorastaliśmy po sąsiedzku, więc mamy podobny background, mamy wiele wspólnego. "

Również Joakim Brodén zwrócił uwagę na to, że ponowny wybór Petera był jedną z najlepszych decyzji jaką podjęli:

"

Gdy mówimy o producentach, mieszka on 45 minut samochodem i jest jednym z najlepszych metalowych producentów na świecie, więc decyzja była dla nas bardzo łatwa. To co mi się w nim podoba - zawsze stale przesuwa granice. Panikował mówiąc: „Nagraliśmy dobre płyty - „Carolus Rex” i „Heroes”, co mamy teraz robić, żeby nie brzmiało tak samo?” To oznacza, że mu zależy i za to go cenię. "

W specjalnym wywiadzie dla Antyradio.pl Joakim Brodén oraz Pär Sundström opowiedzieli o tym czy Sabaton zdecydował się na konceptualny album i czy na krążku pojawi się polski akcent:

Różnorodność tematyczną podkreśla również okładka płyty, która przedstawia żołnierzy z różnych okresów historycznych takich, jak spartańskich hoplitów czy samurajów.

Jak podkreślił Joakim Broden grafika jest ściśle związana z tym, co w niej się znajduje:

"

Chcieliśmy poprzez okładkę pokazać, że na albumie poruszane są różne tematy dotyczące różnych epok. Uważam, że jest to najlepsza jak dotąd okładka. "

Sabaton jest w trakcie trasy koncertowej, na której oczywiście wykonuje materiał z nowej płyty. Zespół często odwiedza Polskę i już 28 sierpnia 2016 zagra podczas Czad Festival oraz 29 sierpnia 2016 we Wrocławiu w ramach Rock For Freedom.

W kolejnej odsłonie wywiadu dla Antyradio.pl dowiecie się co sprawia, że Sabaton wraca do Polski i jak muzycy oceniają obecny stan przemysłu fonograficznego.

Aleksandra Degórska
Tagi: Anty TV Sabaton