21.09.2018 10:37

Sąd zmienił wyrok w sprawie znieważenia godła Polski przez Nergala

Adam Nergal Darski będzie musiał ponownie stanąć przed sądem w sprawie znieważenia polskiego godła.

Sąd zmienił wyrok w sprawie znieważenia godła Polski przez Nergala
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Jak podaje PAP, 20 września 2018 Sąd Apelacyjny uchylił wyrok uniewinniający lidera grupy Behemoth oskarżonego o publicznie znieważenie polskiego godła. Sąd skierował tę sprawę do ponownego rozpatrzenia uwzględniając apelację prokuratury od wyroku sądu niższej instancji.

Sąd uchylił wyrok uniewinniający frontmana Behemoth

W kwietniu 2018 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił Nergala i dwóch pozostałych oskarżonych: Rafała W., który na zlecenie Nergala stworzył projekt graficzny, i Macieja G., który rozpowszechnił grafikę w internecie. Apelację od tego wyroku wniosła prokuratura.

W uzasadnieniu wyroku Sąd Apelacyjny uznał, że sąd niższej instancji musi uzupełnić materiał dowodowy w sprawie.

Sędzia Włodzimierz Brazewicz wyznał dla PAP-u, że pierwszym błędem sądu okręgowego po otrzymaniu aktu oskarżenia było nieskorzystanie z przepisu pozwalającego sądowi zwrócić sprawę prokuraturze w celu uzupełnienia śledztwa lub dochodzenia, jeśli akta sprawy wskazują na istotne braki tego postępowania, zwłaszcza na potrzeby poszukiwania dowodów:

"

Dość spore zaniepokojenie sądu budził sposób prowadzenia postępowania przez oskarżyciela w tej sprawie, albowiem materiał dowodowy jest materiałem bardzo skąpym. Sprowadza się on w zasadzie do trzech dowodów: wyjaśnień oskarżonych, treści maili między Darskim a jednym z oskarżonych, dostarczonych zresztą prokuraturze przez obrońcę oskarżonego, a także dwóch opinii biegłych z zakresu heraldyki, którzy złożyli w zasadzie opinie niejednoznaczne. "

W ocenie sądu apelacyjnego sąd niższej instancji nie przeprowadził żmudnego i długiego postępowania dowodowego i teraz musi dokładnie wyliczyć wszystkie czynności w celu uzupełnienia materiału dowodowego w zasadzie od początku i całkowicie.

Sędzia dodał, że w tej sprawie będzie też potrzebna m.in. opinia kulturoznawcy.

"

Symbolika, która została użyta do przerobienia godła – zgodnie z wyjaśnieniami Darskiego – jest to symbolika charakterystyczna dla zespołów heavymetalowych. W tym zakresie, w ocenie sądu, również powinien się wypowiedzieć kulturoznawca. Bo jeżeli jest to symbolika powszechna dla tej subkultury, to trzeba będzie wykazać, że przerobienie godła w sposób, który posługiwał się tą symboliką, jest właśnie naruszeniem zasad i obrazą wiary chrześcijańskiej, co znalazło się m.in. w uzasadnieniu apelacji prokuratora. "

Żaden z oskarżonych nie stawił się w sądzie 20 września 2018.

Czy Behemoth znieważył godło na plakatach Rzeczpospolita Niewierna?

Sprawa dotyczy plakatów promujących trasę „Rzeczpospolita Niewierna”, która odbywała się między jesienią 2016 roku. Na grafikach przedstawiono orła z symbolami nawiązującymi do satanizmu.

W toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii, z których wynika, że na grafice celowo zniekształcono wzór godła RP celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej i wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie.

Śledztwo prowadziła Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście po zawiadomieniu złożonym przez radnego gdyńskiej dzielnicy Karwiny Marka Dudzińskiego oraz Ryszarda Nowaka, przedstawiciela Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Behemoth Adam Nergal Darski