San Francisco rozdaje miesięczne pensje swoim lokalnym artystom. Jak to działa?

30.03.2021 13:42
San Francisco rozdaje miesięczne pensje swoim lokalnym artystom. Jak to działa? Fot. shutterstock.com

Zawody artystyczne były jednymi z tych, które przez pandemię koronawirusa ucierpiały najbardziej. San Francisco przygotowało z tego powodu nową inicjatywę dla swoich lokalnych twórców.

San Francisco inwestuje w artystów. Gwarantuje im miesięczne pensje

Jak podaje portal Deadline, San Francisco mocno inwestuje w swoich lokalnych artystów. Według strony, już w maju 130 twórców zacznie otrzymywać miesięcznie 1000 dolarów w gotówce - i to podobno bez żadnych haczyków.

Polecamy

Pilotażowy program dla artystów ma trwać przez przynajmniej 6 miesięcy. Jak podaje San Francisco Chronicle, kryterium doboru artystów, którzy zostali nagrodzeni pensją było "tworzenie swojej sztuki w społecznościach, które historycznie były marginalizowane". Burmistrz SF London Breed ogłosił start programu w czwartek 25 marca 2021 roku.

Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu prasowym burmistrza udostępnionym na łamach Yerba Buena Center for the Arts:

Nowy program to innowacyjna inicjatywa, która ma pomóc naszym kreatywnym mieszkańcom w przetrwaniu tych trudnych czasów. Wierzymy, że powrócą jeszcze silniejsi i wytrzymalsi, niż byli wcześniej. Sztuka to ważna część naszej lokalnej ekonomii i jedna z głównych gałęzi rozwoju.

Polecamy

Program ma pomóc tancerzom, muzykom, pisarzom/scenarzystom, fotografom, filmowcom i artystom plastycznym. Nauczyciele i wykładowcy na artystycznych uniwersytetach również mogą się ubiegać o dodatkową pensję - wszystko jest zależne od tego, czy spełniają wymagania (nie przekraczają progu przychodów).

YBCA podało, że artystyczna społeczność w San Francisco wygenerowała w 2019 roku około 1,45 miliarda dolarów przychodu, a działalnością kreatywną trudniło się około 40 tysięcy mieszkańców miasta. Liczby robią wrażenie, dlatego Breed podkreślał w oświadczeniu, że "muszą działać szybko". 

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.