03.01.2018 11:55

Scott Ian (Anthrax): Gitarzyści często robią wielki błąd, coverując AC/DC

Lider Anthraxu uważa, że wielu domorosłych gitarzystów zupełnie nie rozumie istoty australijskiej legendy rocka.

Scott Ian (Anthrax): Gitarzyści często robią wielki błąd, coverując AC/DC
foto: Jordan Strauss/Invision/AP/Fotolink/EAST NEWS, Romana Makówka/Antyradio.pl

Choć złośliwi twierdzą, że wystarczy posłuchać jednej piosenki AC/DC, by mieć pojęcie o całej dyskografii tego zespołu. Faktycznie, Australijczycy unikali przez całą swoją długą karierę wolt stylistycznych, po prostu grając swoje. Czyli właściwie co?

Brzmienie AC/DC jest tak charakterystyczne, że trudno go pomylić z jakimkolwiek innym zespołem. Krytycy określają je jako hard rock albo heavy metal, choć różni się od klasycznego soundu tych gatunków. Sam Angus Young zawsze powtarza, że jego kapela gra po prostu rock’n’roll, a jego muzycznym bohaterem jest Chuck Berry.

Dla milionów długowłosych fanów metalu „Acepiorundece” traktowani są jednak jako swojaki. Nic dziwnego, że ich riffy są uwielbiane przez domorosłych gitarzystów, którzy starają się je grać tak ciężko, jak to możliwe. Co dla prawdziwych fanów AC/DC jest nie do pomyślenia.

Scott Ian, gitarzysta i lider Anthraxu uważa, że większość gitarzystów gra utwory braci Youngów w niewłaściwy sposób. W programie Sixx Sense mówił:

"

Nienawidzę, kiedy ludzie coverują AC/DC z super przesterowanym, chrupiącym metalowym brzmieniem. To złe. Nie słuchacie.

Jeśli myślicie, że to jest AC/DC, jesteście w błędzie. Brzmienie AC/DC jest czyste. Mają jeden z najczystszych tonów wszech czasów. Oni nie są zespołem metalowym, są kapelą rock’n’rollową. "

Ian, jako fan Australijczyków, skomentował obecną sytuację w zespole. W przeciwieństwie do wielu fanów AC/DC, ucieszył go fakt, że obowiązki wokalne po odejściu (czy raczej zwolnieniu) Briana Johnsona przejął Axl Rose. Frontman Guns N’ Roses został tymczasowym wokalistą w kwietniu 2016.

"

Mam nadzieję, że nagrają płytę z Axlem Rose’em na wokalu. Chcę to usłyszeć. Wiem, że Axl jest wielkim fanem AC/DC. "

Dziennikarze w lutym 2017 donosili, że Angus Young jest tak zachwycony Axlem, że marzy mu się wspólna płyta, ale na przeszkodzie stoją koncertowe zobowiązania Guns N' Roses. Zespół wystąpi 9 lipca 2018 w Chorzowie. 

Maciej Koprowicz
Tagi: Scott Ian AcDc Anthrax