24.10.2016 13:16

Scott Ian: Spotify to najlepsza rzecz w historii

Scott Ian powiedział, że diametralnie zmienił swoje zdanie o Spotify. Jeszcze niedawno muzyk był zagorzałym przeciwnikiem muzycznych serwisów streamingowych, a teraz uważa, że to najlepsze, co przytrafiło się branży muzycznej od dawna.

Scott Ian: Spotify to najlepsza rzecz w historii
foto: kadr z wideo

Spotify spotkało się z ogromną krytyką w związku z tym, że niewiele zysków ze streamingu trafia bezpośrednio do artystów. Najgłośniejszy w tej sprawie był prawdopodobnie komentarz Taylor Swift, jednak także gitarzysta i lider Anthraxu, Scott Ian głośno wypowiedział się na temat swojego niezadowolenia z tego, co Spotify oferuje muzykom, mówiąc: „powinniśmy zarabiać więcej za nasz streaming”. Twierdził również, że serwis „naprawdę zdewaluował muzykę”.

Podczas festiwalu Aftershock w Sacramento, Scott Ian wyjawił jednak, że zmienił zdanie na temat Spotify, a nawet nazwał ten serwis „najlepszą rzeczą w historii”. Wyjaśnił też, że jego wcześniejsze negatywne opinie o serwisach streamingowych wynikały głównie z braku wiedzy na temat zasad, jakie rządzą branżą:

"

Naprawdę nie obchodzi mnie, w jaki sposób ludzie zdobywają muzykę - nie obchodzi mnie to, dopóki jej nie kradniesz. Dlatego - naprawdę - to dla mnie nieistotne, czy słuchasz jej z winyla czy ze streamingu. Nie obchodzi mnie to. Nie jestem już jednym z tych typów, którzy są przeciwni technologii albo przyszłości. Byłem [przeciwny temu], dopóki nie zrozumiałem, na jakich zasadach działała nasza umowa z firmami w stylu Spotify. Szczerze mówiąc, dwa lata temu krytykowałem serwis z czystej ignorancji. Od tego czasu dowiedziałem się, jak to działa u nas. Nie wiem, jak to działa u wszystkich kapel, ale wyedukowałem się i od tego czasu pokochałem Spotify. "

Zapytany podczas wywiadu o opinię na temat zróżnicowanych sposobów konsumpcji muzyki w 2016 roku, gitarzysta „Wąglika” powiedział, że sposób, w jaki ludzie słuchają muzyki, nie jest już dla niego ważny, o ile płacą artystom za ich twórczość:

"

Patrzę na to w ten sposób: tak długo, jak zespół dostaje za to pieniądze, nie obchodzi mnie, w jaki sposób ludzie docierają do muzyki. Naprawdę nie obchodzi mnie, w jaki sposób ludzie zdobywają muzykę. To dla mnie nieistotne... jakkolwiek ją zdobywasz. Teraz w domu, w zasadzie... Leci u nas muzyka... Jeśli nie śpimy, w domu gra muzyka i jest to głównie Spotify za pośrednictwem bezprzewodowego systemu Sonos, więc mamy muzykę w każdym pokoju, a że jest to Spotify - możesz słuchać czegokolwiek chcesz, w dowolnym momencie, bo jest tam wszystko. To najwspanialsze. [śmiech] Mój Boże! To najlepsza rzecz w historii. "

Jeszcze rok wcześniej Ian ganił fanów za to, że nie kupują muzyki w większych ilościach, tłumacząc, że dostęp do muzyki nigdy nie był tak tani:

"

Płyty nie mogłyby być tańsze. Mógłbyś kupić świeży album w, powiedzmy, iTunes albo kupić nowiutkie CD za dziesięć dolarów. Mam na myśli, że nie tak dawno temu musiałeś pójść do, powiedzmy, Virgin Megastore, które były kiedyś wszędzie. Płyty w tamtym czasie w Stanach, mam na myśli nowe CD, kosztowały nawet siedemnaście dolarów. Do tego dochodziły koszty paliwa, żeby się dostać do sklepu samochodem, czasem nawet bilet za parking. Teraz możesz zapłacić te dziesięć dolarów, siedząc w domu. Nigdy nie było to tańsze, ale ludzie widocznie wciąż mają z tym problem, bo wolą coś ukraść albo streamować. "

Dodał, że o ile „model streamingu” jest „zdecydowanie fajny” to miał nadzieję, że będzie korzystniejszy dla twórców:

"

[Mam nadzieję, że] zostanie zorganizowany tak, by kapele dostawały więcej niż wynosi ich aktualna działka. Ujmijmy to w ten sposób - by dostawały bardziej sprawiedliwą działkę, w każdym razie. Dlatego uważam, że streaming to dobry model, jednak... biznesowe jego aspekty - wydaje mi się, że muszą zostać dopracowane. "

Cały wywiad z artystą znajdziecie poniżej:

Ostatni album Anthrax, „For All Kings”, sprzedał się w pierwszym tygodniu w USA w nakładzie 34,000 kopii i uplasował się na 9. pozycji listy Billboard 200. Ostatni raz kapela znalazła się w pierwszej dziesiątce tego zestawienia w 1993 roku z płytą „Sound of White Noise”. Tamten krążek znalazł się na 7. miejscu. „For All Kings” zapewnił także Anthraxowi największą tygodniową sprzedaż od czasu „Sound of White Noise”, który w pierwszym tygodniu sprzedał 62,000 egzemplarzy, a w drugim - 40,000. Album wydany 26 lutego 2016 roku dotarł na szczyt zestawień albumów hardrockowych zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Kanadzie.

Gitarzysta Anthrax to nie jedyny artysta, który wypowiedział się ostatnio w ciepłych słowach na temat Spotify. Podobnego zdania jest też David Draiman z Disturbed. Odmienną opinię o serwisach streamingowych wyrazili z kolei Roger Waters, gitarzysta Def Leppard oraz klawiszowiec Children of Bodom.

Maciej Daszuta
Tagi: Rock News Scott Ian Anthrax