26.11.2015 15:48

Scott Ian: Terroryści nie powstrzymają Anthrax przed graniem

W odróżnieniu od wielu zespołów, które przerywają trasy po ostatnich wydarzeniach w Paryżu, Anthrax nie zamierza niczego odwoływać. Zobaczcie, co na temat terrorystów powiedział Scott Ian.

Scott Ian: Terroryści nie powstrzymają Anthrax przed graniem
foto: insight media / REPORTER / REPORTER / East News

Po ataku terrorystycznym na koncercie Eagles of Death Metal w paryskim Bataclan występów zaniechały m.in. zespoły U2, Deftones, Foo Fighters i In Flames. Z każdym dniem przybywa imprez, które odwoływane są z powodu podejrzeń zamachów. Spotkało to np. Papa Roach i Five Finger Death Punch.

Jednak w obliczu tych wydarzeń Scott Ian nie zamierza rezygnować z występów z Anthrax. Rozumie decyzje innych zespołów, ale sam do nich nie dołączy.

"

Nic nas nie powstrzyma przed graniem. Mam nadzieję, że też nic nie odbierze wolności naszym fanom, którzy wciąż przychodzą na koncerty. "

Gitarzysta nie ugnie się przed terrorystami i nie da im się zastraszyć. Jak sam zwraca uwagę, taki właśnie jest ich cel - wzbudzać strach, który zaburzy ludziom ich codzienne życie. Groźby ciężko ignorować, ale Ian nie widzi innego wyjścia.

"

Naprawdę nie ma wyboru. No chyba że chcesz spędzić resztę życia przerażony, nie wychodząc z własnego domu. Ale nie wiem, jak ktokolwiek mógłby tak żyć. "

Anthrax grał koncert w Paryżu niespełna miesiąc przed tragedią w Bataclan. Scott Ian stwierdził, że wszyscy muzycy - również z zespołów Slayer i Kvelertak, które towarzyszą mu właśnie na trasie - byli wstrząśnięci informacją o zamachach. Granie koncertu było następnego dnia wyjątkowo dziwnym przeżyciem.

"

Moją pierwszą reakcją było to, że chciałem od razu wracać do domu i być z moją rodziną, nie miałem już ochoty na trasę. Ale z drugiej strony nikt na tym tournée nie zamierzał pozwolić, aby te wydarzenia powstrzymały nas przed tym, co robimy. Dopóki ktoś nam wyraźnie nie powie: „Nie możecie już grać koncertów” - będziemy je grać. "

Na to się jednak nie zanosi. W ostatnim czasie zespoły brały udział w specjalnych spotkaniach z ochroną, które miały je przygotować na wypadek ewentualnego ataku terrorystów. Gitarzysta nie spodziewał się, że kiedykolwiek takie niebezpieczeństwo będzie istniało w rządzącym się własnymi prawami świecie rocka i metalu.

"

Gramy koncerty od 1984 roku, ale to pierwszy raz, kiedy policja mówi mi „To jest najszybsza droga wyjścia z budynku”. "

Korzystając z okazji, Scott Ian stwierdził, że wielokrotnie rozmyślał już na temat terroryzmu, również w swoich utworach. Do napisania ostatniego singla Anthrax, „Evil Twin”, zainspirował go zamach na redakcję francuskiego tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo”.

"

Musiałem znaleźć ujście dla całej tej złości, którą w sobie nosiłem. Poprzez napisanie tych słów osiągnąłem katharsis. Każdy utwór, który komponuję, jest dla mnie podobnym przeżyciem. Tak że ta piosenka nie traktuje konkretnie o tym zamachu, ale generalnie o terroryzmie. "

Pełną rozmowę z muzykiem obejrzycie poniżej:

Premiera „For All Kings”, jedenastego studyjnego albumu grupy, przewidziana jest na 26 lutego 2016 roku. Za jej produkcję odpowiada Jay Ruston. Będzie to pierwsza płyta z udziałem gitarzysty Jona Donaisa, który zastąpił Roba Caggiano.

Zgadzacie się ze Scottem?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Scott Ian Anthrax