Sepultura nie zagra koncertu w Libanie. Zespołowi zarzucono "kult Szatana"

23.04.2019 12:10
Sepultura nie zagra koncertu w Libanie. Zespołowi zarzucono "kult Szatana" Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl

Generalne Siły Bezpieczeństwa Libanu zakazały wstępu Sepulturze do kraju. Władze uznały, że muzyka zespołu to zniewaga wobec chrześcijaństwa.

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o odwołanych koncertach metalowych. Próba bojkotowania muzyki ekstremalnej to częsta praktyka w Polsce, ale też za granicą. Spore problemy z cenzurą napotkali organizatorzy festiwalu Uwolnić Muzykę, któremu sprzeciwiły się władze Środy Śląskiej oraz tamtejszy kościół. Mimo prób anulowania wydarzenia, odbędzie się ono bez dofinansowania miasta. Również radnemu Opoczna nie udało się odwołać koncertu Kata i Romana Kostrzewskiego w Miejskim Domu Kultury. Niestety wiele podobnych wydarzeń nie dochodzi do skutku.

Przeczytaj także

Sepultura nie zagra koncertu w Libanie, bo czci Szatana

Stanie się tak w przypadku planowanego na 28 kwietnia 2019 roku koncertu Sepultury w Bejrucie w Libanie. Grupa nie otrzymała wiz do kraju. Generalne Siły Bezpieczeństwa Libanu odmówiły wydania dokumentów, ponieważ rząd ma obawy przed treściami promowanymi przez zespół, które rzekomo zawierają zniewagę wobec chrześcijaństwa. Organizatorzy koncertu, Skull Session opublikowali oficjalne oświadczenie w sprawie:

Mieliśmy zorganizować koncert Sepultury w Bejrucie. Niestety członkom zespołu zakazano wstępu do Libanu. Kiedy próbowaliśmy się dowiedzieć, jaka jest przyczyna odrzucenia wniosków o wizy, okazało się, że chodzi o obrażanie chrześcijaństwa. Powiedziano nam, że Sepultura to czciciele diabła. Ponadto zarzucono muzykom wsparcie Izraela ze względu na koncert i nagranie, które tam powstało.

Autorzy posta podkreślają, że zarzuty to bzdury, a Sepultura nie zagrała koncertu w Izraelu. Jeśli chodzi o obrażanie religii i chrześcijaństwa, grupa również nie zgadza się z oskarżeniami. W swoich tekstach przekonuje ludzi do powrotu do natury i czynienia dobra. Muzyka metalowa wymaga mocnych wypowiedzi, jednak zespół twierdzi, że nigdy nie atakował chrześcijaństwa bezpośrednio.

Chcielibyśmy podkreślić, że Sepultura jest aktywna społecznie i rzuca światło na wszelkiego rodzaju układy i korupcje. Nie przyjmuje żadnej ideologii i nie wyznaje konkretnej myśli.

Cenzura, której doświadczyliśmy w Libanie to wstyd. Kraj twierdzi, że panuje w nim jedyna w świecie arabskim demokracja, gdzie wolność myśli i przekonań jest chroniona. Tymczasem bardziej rygorystyczne religijnie państwa jak Turcja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie chętnie goszczą zespół, którego nie wpuszczono do Libanu.

Zobacz też: >>Odwołano koncert blackmetalowego zespołu z Singapuru<<

Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.