22.04.2016 13:19

Serj Tankian pokazał klip do utworu z filmu „1915”

Muzyk odpowiedzialny jest za stworzenie ścieżki dźwiękowej do obrazu dotyczącego ludobójstwa Ormian. Jak prezentuje się teledysk do kompozycji „Ari Im Sokhag”?

Serj Tankian pokazał klip do utworu z filmu „1915”
foto: Sputnik / East News

System of a Down ma na swoim koncie wiele akcji, które miały uświadomić ludzi na temat ludobójstwa Ormian w czasie I wojny światowej w 1915 roku. 

Z okazji setnej rocznicy tego tragicznego wydarzenia zespół wybrał się w trasę koncertową Wake Up The Souls, zaś Serj Tankian zaangażował się w tworzenie filmu „1915”. Muzyk skomponował ścieżkę dźwiękową do tego obrazu, natomiast za reżyserię odpowiedzialni są Garin Hovannisian oraz Alec Mouhibian. 

Film pojawił się w kwietniu 2015 roku, jednak soundtrack ujrzał światło dzienne dopiero 22 kwietnia 2016.

Jednym z utworów, które ukazały się na tym wydawnictwie, jest kompozycja „Ari Im Sokhag”. W utworze swojego głosu użyczyła Larisa Ryan.

Muzyk w jednym z wywiadów przyznał, że komponowanie muzyki filmowej bardzo go wciągnęło:

"

Soundtrack „1915” jest pierwszą ścieżką dźwiękową, którą stworzyłem w całości. W tym roku na festiwalach pojawi się „ The Last Inhabitant”, przy którym również pracowałem. Naprawdę uwielbiam komponować muzykę na potrzeby orkiestry. Oczywiście nadal tworzę rockowy repertuar tu i ówdzie, ale obecnie większość czasu poświęcam na tworzenie bardziej klasycznych utworów. "

Jak Serj Tankian komponuję taką muzykę? Wszystko zaczyna się od gruntownego przeczytania scenariusza filmu:

"

Jak już zapoznam się z fabułą zazwyczaj mam kilka muzycznych pomysłów i zaczynam grać je na pianinie. Najczęściej są to dziwne i orientacyjne zarysy. Następnie dyskutuje z reżyserem, by się dowiedzieć jaki rodzaj muzyki proponuje - rock, klasykę czy elektronikę. Potem pochłania mnie praca, tworząc bazuję na narracji, emocjach, geografii miejsca itd. "

Na płycie z soundtrackiem znalazły się oczywiście utwory, które pojawiły się w filmie, jak również 4 bonusowe numery, włącznie z „100 Years” współtworzoną z kompozytorem Johnem Psathasem.

Jak Wam się podoba utwór „Ari Im Sokhag”?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News System of a Down Serj Tankian