01.03.2018 13:51

Serwis Spotify wchodzi na giełdę. Co to oznacza dla przemysłu muzycznego?

W końcu potwierdziły się plotki, które pojawiły się już jakiś czas temu. Jak wygląda sytuacja finansowa Spotify?

Mężczyzna słuchający muzykę ze Spotify
foto: mateirały prasowe

Gigant serwisów streamingowych złożył wniosek o wpis na listę Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Według amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd (SEC), akcje Spotify zostały oszacowane na 132,50 dolara na rynkach prywatnych. CNBC ogłosił, że wartość Spotify szacuje się na 23 miliardy dolarów.

Według Music Business Worldwide, firma wygenerowała w 2017 roku przychód w wysokości około 4,6 miliarda dolarów, jednocześnie odnotowując stratę około 1,4 miliarda dolarów. Natomiast artyści udostępnili dane na temat tego, że za milion odtworzeń utworu w Spotify otrzymuje się wynagrodzenie w wysokości 4 000 dolarów.

Spotify na giełdzie - czy zmieni się przemysł muzyczny?

Obecność na giełdzie firmy, która stała się synonimem przemysłu streamingowego, może mieć spory wpływ na jej przyszłość. Biorąc pod uwagę znaczenie Spotify dla dzisiejszego przemysłu muzycznego, decyzja wejścia na giełdę oraz jej skutki niezależnie od powodzenia, może ostatecznie wpłynąć na muzykę, która zostanie stworzona i słuchana.

Spotify jest jednym z najczęściej wybieranych serwisów streamingowych - w grudniu 2017 roku miał 71 mln abonentów oraz aż 159 mln aktywnych użytkowników. Platforma zachęca użytkowników do korzystania ze Spotify tworząc m.in. specjalne spersonalizowane playlisty podsumowujące 2017 rok. Pokazuje również trendy w muzyce przy pomocy rankingów np. najczęściej słuchanych użytkowników Spotify w 2017. 
 

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Spotify