08.03.2019 16:39

Serwisy streamingowe nie chcą zwiększyć stawki wynagrodzeń dla muzyków

Spotify, Google, Pandora i Amazon odwołały się do decyzji Amerykańskiej Rady ds. Praw Autorskich w sprawie podwyższenia tantiem dla artystów.

Serwisy streamingowe nie chcą zwiększyć stawki wynagrodzeń dla muzyków
foto: shutterstock.com

Spotify, Google, Amazon i Pandora ogłosiły plany odwołania się od decyzji Amerykańskiej Rady ds. Praw Autorskich, która w ciągu najbliższych czterech lat chce drastycznie podwyższyć procent udziałów autorów muzyki w zyskach ze streamingu. Według doniesień, czterech gigantów streamingowych wydało wspólne oświadczenie, w którym stwierdzają, że decyzja rady "wzbudza poważne wątpliwości w kwestiach proceduralnych i merytorycznych" i że według nich zmiana "uderzy zarówno w posiadaczy licencji, jak i właścicieli praw autorskich".

Dzień kobiet
Dzień kobiet
Przeczytaj także Spotify opublikowało listę najpopularniejszych kobiecych głosów z okazji Dnia Kobiet

Serwisy streamingowe nie chcą płacić więcej muzykom

Amerykańska Rada ds. Praw Autorskich ogłosiła pierwszą znaczącą podwyżkę tantiemów dla muzyków od 110 lat. Zarząd chce zwiększyć zyski autorów kompozycji z 10,5 do 15,1 procent do 2022 roku. Sprzeciwiają się temu największe serwisy streamingowe i dystrybutorzy muzyki, którzy nie chcą poświęcić swoich dochodów. Sytuację skomentował David Israelite, prezes Stowarzyszenia National Music Publishers:

"

Żadna ilość nieszczerych i pustych PR-owych gestów takich jak wydawanie przyjęć, kupowanie billboardów, gratulacje czy nazywanie autorów muzyki "geniuszami" nie ukryje faktu że ci wielcy tech-giganci nie szanują ani nie cenią artystów, którzy kręcą ich biznes. "

Zobacz też: >>SoundCloud pozwolił na dystrybucję muzyki do Spotify<<

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News