11.04.2018 16:07

„Seventh Son Of A Seventh Son” Iron Maiden ukazał się 30 lat temu [CIEKAWOSTKI]

11 kwietnia 1988 ukazał się siódmy album Iron Maiden, uważany przez wielu – także przez czytelników Antyradio.pl – za najlepszy album brytyjskiej legendy heavy metalu.

„Seventh Son Of A Seventh Son” Iron Maiden ukazał się 30 lat temu [CIEKAWOSTKI]
foto: kadr z wideo

Który album studyjny Iron Maiden jest najlepszy? To trudne pytanie zadają sobie fani metalu od lat. „Żelazna Dziewica” zrodziła przecież tyle wspaniałej muzyki – dyskografia zespołu liczy 16 albumów studyjnych. Ale w rankingach, które mają wyłonić największe dokonanie Iron Maiden, zazwyczaj w czołówce spotkać można siódmy krążek zespołu, „Seventh Son Of A Seventh Son”.

Płyta z takimi słynnymi utworami, jak „The Clairvoyant” czy „Can I Play With Madness” uznawana jest za najlepszy album „Ironów” przez fanów Antyradio.pl. Skąd to wiemy? Zwyciężyła w naszej sondzie, którą przeprowadziliśmy w 2015 roku. „Siódmy Syn” zdobył 18% głosów i na podium wyprzedził „Brave New World” (17%) i „The Number Of The Beast” (15%).

„Seventh Son Of A Seventh Son” Iron Maiden - ciekawostki

Jak widać, „Seventh Son Of A Seventh Son” wciąż się broni po latach, a zawarte na nim wspaniałe utwory w ogóle się nie zestarzały. 11 kwietnia 2018 album skończył 30 lat – z okazji jego jubileuszu przypomnijmy sobie garść ciekawostek o najlepszej płycie Iron Maiden.

Taka jest moja koncepcja, tak ja to widzę

Album postrzegany jest jako to dzieło „Ironów”, na którym najbardziej zbliżyli się do rocka progresywnego. Przede wszystkim dlatego, że był to pierwszy i jedyny concept album z prawdziwego zdarzenia w wykonaniu grupy Steve’a Harrisa. Co prawda na poprzednich płytach, takich jak „Powerslave” czy „Somewhere In Time” niektóre utwory były ze sobą jakoś powiązane, ale nie tworzyły od początku do końca spójnej historii.

Uzdrowiciel, wężousty, wilkołak

A jaka to historia? Oczywiście historia Siódmego Syna Siódmego Syna. Według legend różnych narodów siódmy syn ojca, który sam urodził się jako siódmy syn obdarzony jest jakąś magiczną mocą. W obu przypadkach musiało być to dokładnie siódme dziecko płci męskiej - kolejni bracia nie mogą być rozdzieleni przez siostrę. Według Irlandczyków, siódmy syn siódmego syna otrzymuje moc uzdrowicielską. Włosi wierzyli, że jest odporny na jad węży i potrafi nad nimi panować. Z kolei niektórzy mieszkańcy Ameryki Łacińskiej uważają, że takie dziecko staje się wilkołakiem. Idea siódmego syna siódmego syna zafascynowała Steve’a Harrisa po lekturze bazującej na podobnym motywie powieści fantasy Orsona Scotta Carda, „Siódmy syn” z 1987 roku. Jej bohaterem jest Alvin Miller, który poprzez niezwykłe okoliczności swoich narodzin otrzymuje potężną magiczną moc.

Dziecko księżyca

Opowieść Iron Maiden o losach Siódmego Syna Siódmego Syna jest oczywiście osadzona w świecie fantasy. O chłopca rywalizują siły dobra i siły zła, z samym Lucyferem na czele („Moonchild”). Młody człowiek ma niesamowite wizje, których znaczenia nie rozumie („Infinite Dreams”) i prosi o pomoc w odczytaniu przyszłości lokalnego proroka („Can I Play With Madness”). Z kolei władca piekieł usiłuje zdobyć jego potęgę różnymi metodami, nawet podsuwając mu własną córkę („The Evil That Men Do”). Kiedy Siódmy Syn ostatecznie obiera ścieżkę dobra, szatan postanawia sprowadzić na niego nienawiść ludzi, którzy oskarżają go o spowodowanie zniszczenia wioski („The Prophecy”, „The Clairvoyant”). Siódmy Syn, aby uchronić świat od skutków swojej mocy, postanawia umrzeć („Only The Good Die Young”).

Nie igraj z orłami

„Can I Play With Madness” początkowo był balladą i miał nieco inne słowa, a także inny tytuł – „On The Wings Of Eagles”. Ostateczny kształt utwór zawdzięcza Steve’owi Harrisowi, który dopisał dodatkowe partie w środku utworu, zaś nowy tytuł zasugerował Bruce Dickinson.

Maciej Koprowicz
Tagi: Iron Maiden Duperele