11.08.2019 13:53

"Shallow" z filmu "Narodziny Gwiazdy" to plagiat? Lady Gaga została pozwana

Posłuchajcie, jak brzmi utwór, który miała skopiować Lady Gaga. Czy można mówić o plagiacie?

Narodziny Gwiazdy
foto: materiały prasowe

Utwór "Shallow" z filmu "Narodziny Gwiazdy" stał się ogromnym hitem i został nagrodzony m.in. statuetką Grammy, jak również otrzymał Oscara w kategorii Najlepsza piosenka. Numer wykonali Lady Gaga oraz Bradley Cooper, którzy odegrali główne role w produkcji opowiadającej historię znanego muzyka i uzdolnionej kobiety, która dzięki niemu staje się gwiazdą.

"Shallow" z filmu "Narodziny Gwiazdy" to plagiat? Lady Gaga została pozwana

Za przebój "Shallow" odpowiadają Lady Gaga, Andrew Wyatt, Anthony Rossomando oraz Mark Ronson. Okazuje się jednak, że nie dane było twórcom długo cieszyć się sukcesem piosenki. Wokalistka została pozwana przez Stevena Ronsena, który uważa, że "Shallow" to plagiat jego utwór z 2012 roku zatytułowanego "Almost".

Swallow
Swallow
Przeczytaj także Tak brzmią polskie wersje "Shallow", hitu nagrodzonego Grammy i nominowanego do Oscara

Serwis Page Six opublikował oświadczenie muzyka, który twierdzi, że wcześniej zgłaszał się do twórców, by rozwiązać problem, ale strony nie doszły do porozumienia. W związku z tym podał sprawę do sądu i domaga się miliona dolarów odszkodowania:

"

Chcąc polubownie rozwiązać sprawę, moje biuro dostarczyło kilka miesięcy temu prawnikom Lady Gagi na ich prośbę oficjalny raport znanego muzykologa i profesora. Potwierdził on, że istnieją spore podobieństwa w obrębie tempa, melodii, rytmu oraz harmonii między tymi piosenkami. "

Prawnicy Lady Gagi nie dostarczyli muzykowi opinii innego muzykologa i twierdzą, że oskarżenie jest niedorzeczne. Według nich Steven Ronsen po prostu chce się wzbogacić kosztem artystki.

Porównajcie, jak brzmią oba utwory:

Zobacz także: Uczestniczka polskiego talent show zaśpiewała "Shallow" i podzieliła jurorów [WIDEO]

Tagi: Rock News