08.05.2018 15:35

Siostra wspomina Cliffa Burtona w nowym filmie dokumentalnym o basiście Metalliki

Zmarły tragicznie w 1986 muzyk jest bohaterem półtoragodzinnego dokumentu. Nieznane dotąd fakty o Cliffie ujawnia w nim jego starsza siostra, Connie.

Siostra wspomina Cliffa Burtona w nowym filmie dokumentalnym o basiście Metalliki
foto: kadr z wideo

Clifford Lee „Cliff” Burton w 1982 dołączył jako gitarzysta basowy do składu Metalliki. Zagrał na pierwszych trzech albumach legendy thrashu, kultowych „Kill ‘Em All”, „Ride The Lightning” i „Master Of Puppets”.

27 września 1986, w trakcie trasy Metalliki po Skandynawii, zespołowy bus uległ wypadkowi nieopodal Ljungby w Szwecji. Burton zginął na miejscu, przygnieciony przez pojazd. Miał zaledwie 24 lata.

Wielu fanów Metalliki do dziś wspomina Cliffa jako najlepszego basistę w dziejach zespołu. Właśnie powstał o nim film dokumentalny, zatytułowany „The Salvation Kingdom”.

„The Salvation Kingdom” – dokument o Cliffie Burtonie

Twórcy dokumentu, BurStock Productions, dotarli do siostry Cliffa, Connie Burton, która podzieliła się z nimi licznymi historiami z życia muzyka. Wspomnienia jej, a także współpracowników Cliffa i innych muzyków złożyły się na 94-minutowy film dokumentalny, który w całości można obejrzeć na YouTube.

Z filmu dowiadujemy się między innymi, jak wyglądało dzieciństwo Burtona, jakie miał hobby, co sądził o religii i satanizmie. Nie zabrakło oczywiście wątków muzycznych, takich jak nieznane dotąd inspiracje.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Metallica Cliff Burton