Skandal polityczny na Eurowizji 2019: Ukraińska reprezentantka nie pojawi się na konkursie

Aleksandra Degórska
26.02.2019 15:00
Skandal polityczny na Eurowizji 2019: Ukraińska reprezentantka nie pojawi się na konkursie Fot. kadr z wideo

Wokalistka postanowiła nie podpisywać kontraktu z nadawcą publicznym, który zakazał jej koncertowania na terenie Rosji.

Eurowizja 2019 odbędzie się w Izraelu, w dniach 14, 16 i 18 maja 2019 roku. W lutym 2019 roku miały miejsce ukraińskie telewizyjne preselekcje i widzowie zdecydowali, że Ukrainę powinna reprezentować wokalistka Maruv, która zaprezentowała piosenką "Siren Song". Mimo tego, że wygrała konkurs, jednak nie pojedzie do Izraela.

Eurowizja 2019: Ukraina bez reprezentanta. Skandal polityczny

Jak podaje eurowizja.org powodem całego zamieszania jest kontrakt, który wokalistka powinna była zawrzeć z ukraińskim nadawcą publicznym, Perszyj kanał. Maruv opublikowała to pismo w social mediach i okazało się, że jednym z warunków był zakaz koncertowania w Rosji, jak również przeniesienie praw autorskich na nadawcę i pokrycie przez piosenkarkę wszelkich kosztów związanych z przygotowaniami do Eurowizji. Co więcej wokalistka musiałaby ustalać z nadawcą każdy wywiad, który miałaby udzielić dla zagranicznych mediów.

Przeczytaj także

Maruv nie chciała podpisać takiego kontraktu twierdząc, że nie jest pionkiem w grze polityków. Podziękowała fanom za wsparcie i jednocześnie poprosiła, by fani zrozumieli jej decyzję, bowiem nie zamierza zgadzać się na polityczną cenzurę.

Obejrzyjcie występ Maruv, który przyczynił się do jej zwycięstwa w ukraińskich eliminacjach do Eurowizji 2019:

Strony nie doszły do porozumienia i 25 lutego 2019 nadawca poinformował, że Maruv nie wystąpi na Eurowizji 2019. Jak na razie nie podano, kto miałby ją zastąpić, spekuluje się, że w związku z zaistniałą sytuacją Ukraina wycofa się z Eurowizji.

Eurowizja 2019: Tulia będzie reprezentować Polskę na konkursie

15 lutego 2019 roku komisja Telewizji Polskiej wybrała reprezentanta naszego kraju w Konkursie Eurowizji 2019 roku - w Izraelu zobaczymy folkowy zespół Tulia. Grupa będzie już 22. reprezentantem Polski w konkursie i na razie nie wiadomo, jaką piosenkę wykona Tulia na Eurowizji.

Zobacz także: >> Tulia: Kim jest zespół, który będzie reprezentować Polskę na Eurowizji 2019, który coverował Metallicę i Dawida Podsiadłę? <<

Formacja stała się popularna, gdy jej cover "Enjoy the Silence" pojawił się na oficjalnym profilu na Facebooku grupy Depeche Mode, zaś w 2018 ukazał się debiutancki album grupy zatytułowany "Tulia". Do takiego wyboru reprezentanta Polski na Eurowizji nie są przekonani bukmacherzy, którzy dają Tulii zaledwie jeden procent szans na wygraną Eurowizji 2019. 

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.