Skandal polityczny na Eurowizji 2021. Media chcą bojkotować polityczną piosenkę Białorusi

11.03.2021 13:20
Białoruś na Eurowizji Fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER/East News

Polityczny utwór Białorusi na Eurowizji 2021. Media będą bojkotować białoruskiego reprezentanta.

Co roku nie brakuje afer na Eurowizji. Tym razem zamieszanie pojawiło się wokół Białorusi. Jak podaje allaboutmusic.pl, media chcą bojktować reprezentanta Białorusi, który w swojej piosence krytykuje prawo do manifestacji i jawnie popiera rządzącego prezydenta.

Polecamy

Skandal polityczny na Eurowizji 2021. Media chcą bojkotować polityczną piosenkę Białorusi 

Fundacja Solidarności Kulturalnej BYSOL, która sprzeciwia się prezydentowi Aleksandrze Łukaszence, postanowiła zbojkotować uczestnictwo Białorusi w konkursie Eurowizji. Organizacja chce usunięcia stacji BTRC z konkursu i Europejskiej Unii Nadawców oraz zabrania jej prawa do transmitowania wydarzenia. To wszystko poskutkowałoby usunięciem Białorusi z Eurowizji 2021. Jak podaje allaboutmusic.pl, fundacja uważa, że Eurowizja ma propagandowych charakter, upolitycznia media publiczne i nie reprezentuje kultury Białorusi.

Polecamy

W sieci pojawił się specjalny hashtag #stopbt, by wesprzeć tę akcję. Stacja BTRC na reprezentanta Białorusi wybrała zespół Galasy ZMesta z utworem "Ja nauczu tiebia", który m.in. krytykuje protesty obywateli.

Na portalu eurowizja.org pojawiło się oświadczenie zaniepokojonych fanów działaniami białoruskiego nadawcy. Nie akceptują tego, że piosenka reprezentanta jawnie krytykuje prawo do manifestacji oraz wolności słowa. Propagandowy wymiar piosenki nie zgadza się z regulaminem konkursu.

Co za tym idzie, serwis będzie bojkotować białoruskiego przedstawiciela i nie będzie informować o uczestnictwie Galasy ZMesta w konkursie. Podobnie postępują eurowizyjne, polskie media.

Jak podaje allaboutmusic.pl, inne media chcą również bojkotować uczestnictwo Białorusi na konkursie. Na razie Europejska Unia Nadawców nie wydała oficjalnego oświadczenia w tej sprawie, możliwe, że dopiero po 15 marca 2021 pojawi się oficjalne stanowisko EUN.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.