10.05.2016 10:30

Sklepikarze aresztowani za sprzedaż „komunistycznych” koszulek Kreatora

Do nieprzyjemnego incydentu doszło w Indonezji. Dlaczego t-shirty zespołu uznano za niezgodne z polityką państwa?

Sklepikarze aresztowani za sprzedaż „komunistycznych” koszulek Kreatora
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Właściciele oraz pracownicy sklepu More Shop w Dżakarcie zostali aresztowani za sprzedawanie koszulek zespołu Kreator z grafiką, która zdobi „At The Pulse Of Kapitulation: Live in East Berlin”.

Wszystko z powodu symbolu przedstawiającego sierp i młot, który związany jest z zakazaną Komunistyczną Partią Indonezyjską (PKI). Dotychczas sklep sprzedał około 50-60 koszulek właśnie z tym motywem, ale dopiero teraz władze doszukały się nieprawidłowości.

Zobaczcie, jak wyglądało to zajście:

Ze słów Ary Purwanto z policji można wywnioskować, że sprawa jednak nie wygląda tak źle:

"

Obecnie właściciele sklepu są jedynie przesłuchiwani. Nie ma żadnych śladów zdrady. Według świadków nie wiedzieli oni o tym, że na koszulkach znajduje się symbol PKI. "

W latach 60. Komunistyczna Partia Indonezji była jedną z największych komunistycznych partii na świecie. Prawicowy reżim postanowił znacznie zmniejszyć wpływy komunistów i w 1965 roku armia zaatakowała działaczy PKI pod pretekstem zapobiegnięcia zamachu stanu, który mieli planować komuniści. W konsekwencji zginęło wiele osób, informacje na temat liczby zabitych wahają się między 0,5-1 milionem osób.

Indonezyjskie władze skrupulatnie pilnują, by żadne symbole związane z komunistyczną partią nie wychodziły na powierzchnię ziemi. Przykładem może być chociażby incydent, który miał miejsce w listopadzie 2015 roku, gdy władze przejęły zabawki z komunistyczną symboliką.

Co więc z tą całą sprawą ma wspólnego Kreator? Kolejny raz w politykę zostaje wmieszana niepotrzebnie muzyka. Zespół ma na najbliższe miesiące zaplanowany szereg koncertów, możliwe, że w 2017 roku Kreator stworzy nowy krążek i raczej nie planuje, by zagrzewać Indonezyjczyków do komunistycznej rewolty. Grafika zdobiąca album „At The Pulse Of Kapitulation: Live in East Berlin” prędzej jest antykomunistycznym symbolem, bowiem koncert odbył się we wschodniej części stolicy Niemiec, gdy upadł mur berliński.

Zajście w Indonezji jest jednym wielkim nieporozumieniem i miejmy nadzieję, że sprawa zostanie szybko wyjaśniona.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Kreator