03.07.2015 12:21

Slash: Przemysł muzyczny ssie!

Były gitarzysta Guns N’ Roses wypowiedział się na temat przemysłu muzycznego, w którym pracuje już ponad 30 lat. Dlaczego mówi o nim tak negatywnie?

Slash: Przemysł muzyczny ssie!
foto: REPORTER / East News

Stwierdzić, że temu muzykowi się udało, to mało powiedziane. Slash z samym Guns N’ Roses sprzedał ponad 100 milionów albumów na całym świecie. Gitarzysta mimo sukcesu twardo stąpa po ziemi i myśli o innych - przejął się losem młodych artystów i powiedział, co tak naprawdę sądzi o branży muzycznej w dzisiejszych czasach.

"

Moim zdaniem przemysł muzyczny ssie. Staje się jedną wielką korporacją, jest materialistyczny... Mam na myśli, że to artyści dostosowują się teraz do firm. Kiedyś było się artystą dla samego bycia. Wtedy zachodził konflikt interesów pomiędzy twórcą a firmą fonograficzną, która chciała zbić na nim dużo pieniędzy, ale ostatecznie się dogadywali. Wszystko dlatego, że później inwestowali także w jego rozwój. "

Według Slasha współcześnie istnieje coś takiego jak „TOP 40”. Każdy chce należeć do tej elity, nawet heavymetalowe zespoły.

"

Dziś w muzyce nie ma żadnego wielkiego przełomu jakim były dla mnie lata 60., 70. czy 80., gdzie chodziło o ekscytację i bunt. Robię to, co do mnie należy -to jest zupełnie na przekór temu, o co aktualnie chodzi w całym tym biznesie. Ale będzie lepiej. Zawsze są wzloty i upadki. "

Slash przyznał, że będąc świeżym muzykiem w dzisiejszych czasach, ma się przed sobą naprawdę wyboistą drogę. Często trasa ta kończy się już w przedbiegach...

"

Młodzi artyści mają naprawdę ciężko. Nawet jeśli masz dobry zespół, jesteś utalentowanym muzykiem i kompozytorem, to jeśli twój pierwszy singiel nie osiągnął sukcesu w stylu TOP 40, jesteś skończony. A żeby wejść do tej 40-tki, musisz pójść na kompromis z wytwórnią płytową jeśli chodzi o twój materiał. "

Okazuje się, że Slash jest wielbicielem serwisów społecznościowych, które wydają mu się korzystne dla artystów rozpoczynających swoją karierę. Według gitarzysty „YouTube, Twitter, Facebook i reszta tego gówna jest super”. Mimo wszystko muzyk wcale nie patrzy w przyszłość z optymizmem.

"

Myślę, że młode kapele zaczną wkrótce zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma pieniędzy na to wszystko i mogą to robić tylko dla pasji. "

Rzeczywiście jest tak źle? Roger Waters, Noel Gallagher i Billy Corgan też tak twierdzą...

Magda Słomka
Tagi: Rock News Slash