24.05.2018 13:57

Sleep opublikował nowy, 17-minutowy utwór „Leagues Beneath”

Legendarny zespół stonerrockowy powrócił po 20 latach z nową płytą. Nie zwalnia tempa – właśnie opublikował zupełnie nowy kawałek, który jest potężną dawką muzycznego haju.

Sleep opublikował nowy, 17-minutowy utwór „Leagues Beneath”
foto: kadr z wideo

Grupa Sleep z San Jose w Kalifornii to obok Kyuss i Fu Manchu najsłynniejszy zespół nurtu stoner. Muzykę Amerykanów określa się również jako doom metal, z tym, że całkowicie skąpany w oparach kanabisowego dymu. Znakami rozpoznawczymi zespołu są bowiem gęste, psychodeliczne brzmienie oraz liczne nawiązania do marihuany w tekstach i oprawie graficznej płyt.

Zespół działał w latach 1990-1998. Reaktywował się w 2009 roku, ale przez kilka lat milczał nagraniowo. Dopiero 2014 wydał singiel „The Clarity”, a 20 kwietnia 2018 – data absolutnie nieprzypadkowa – ukazał się czwarty album studyjny Sleep, „The Sciences”.

Na płytę trafiło zaledwie 6 utworów, ale 3 z nich trwają przeszło 10 minut. Takie długości kawałków to dla Sleep normalka. Potwierdza to najnowszy utwór zespołu, „Leagues Beneath”, trwający 16 minut i 44 sekundy. Posłuchajcie: 

Sleep - nowy album „The Sciences”

Wydany 23 maja 2018 nowy utwór Sleep nie pochodzi z albumu „The Sciences” – jest samodzielnym nagraniem. „The Sciences” to pierwszy album formacji od 2003 roku, kiedy pierwszy raz oficjalnie ukazał się album „Dopesmoker”. Pierwotnie ukazać się miał jako „Jerusalem” w 1999, ale ówczesna wytwórnia Sleep odmówiła jego wydania. Mimo tych perturbacji wydawniczych materiał zyskał kultowy status i dziś uchodzi za klasyczny album stonerowy.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Sleep