Pogoda
06.08.2018 17:25

Słynne okładki płyt stworzone przez Andy'ego Warhola

Mistrz pop-artu urodził się 90 lat temu. Z tej okazji przedstawiamy jego najsłynniejsze projekty, które ukazały się na płytach znanych muzyków.

Andy Warhol obchodzi 90. urodziny
foto: East News

Myśląc o pop-arcie od razu nasuwa się postać Andy'ego Warhola. Kto nie kojarzyłby obrazu przedstawiającego Marilyn Monroe w mocnych kolorach? Nie wspominając już o zupie pomidorowej Campbell. Pop-art miał to do siebie, że sięgał po to, co codzienne i nieciekawe, by stworzyć z tego sztukę.

Warhol urodził się 6 sierpnia 1928 roku w Pittsburghu w rodzinie imigrantów słowackich. Artysta lubił szokować i stał się mistrzem w obrębie ilustracji reklamowej. Kto bowiem mógł sądzić, że butelka Coca-Coli może stać się dziełem sztuki? Kontrasty kolorystyczne stały się jego znakiem rozpoznawalnym, podobnie jak całe serie tych samych zdjęć w różnych, ostrych kolorach. Ekscentryczny Warhol namieszał również trochę w muzyce. Pierwszą okładkę płyty stworzył jeszcze w 1949 roku, gdy przyjechał do Nowego Jorku.

Jedną z najsłynniejszych okładek Warhola była ta przedstawiająca banana na debiutanckiej płycie The Velvet Underground. Muzycy rozpoczęli współpracę z artystą w 1965 roku  - to właśnie Warhol namówił artystów, by do zespołu dołączyła wokalistka Nico. Artysta stworzył również okładki dla Rolling Stones czy Johna Lennona, które przeszły już do historii muzyki jako jedne z najciekawszych projektów.

Najsłynniejsze okładki płyt Andy'ego Warhola

Równie znaną postacią w świecie muzycznych okładek był Storm Thorgerson. Grafik znany był ze swojej działalności w Hipgnosis i stworzył kultowe okładki takich twórców, jak m.in. Pink Floyd, Peter Gabriel czy Muse.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Galeria