03.09.2018 12:47

Słynny magazyn muzyczny zakończył wydawanie

Kolejne ważne czasopismo popkulturowe nie wytrzymało zmian na rynku. Słynny tygodnik zawiesił działalność po ponad 6 dekadach ukazywania się.

Słynny magazyn muzyczny zakończył wydawanie
foto: AP/Associated Press/East News

Po 63 latach do historii przechodzi „The Village Voice”, jeden z najważniejszych magazynów muzycznych w historii prasy. Wydawany w Nowym Jorku tygodnik zawiesił wydawanie 31 sierpnia 2018.

Przyczyną zamknięcia tytułu są oczywiście względy rynkowe i ogólna zła sytuacja prasy drukowanej. Już w 2017 magazyn przestał się ukazywać w wersji papierowej, a jego właściciele skupili się na wersji elektronicznej. Nie pomogło to jednak w uratowaniu „The Voice”.

Informację o zamknięciu magazynu ogłosił jego właściciel, Peter Barbey. W jego oświadczeniu czytamy:

"

To smutny dzień dla „The Village Voice” i milionów czytelników.

(…)

W ostatnich latach „The Voice” był ofiarą stale pogarszających się realiów ekonomicznych, z którymi zmagają się media drukowane i dziennikarze. Jak wielu innych na rynku wciąż byliśmy optymistami, wierząc że wyjście z sytuacji znajduje się tuż za rogiem. Nie wiemy, czy nasza branża będzie stabilna. Wiemy tylko tyle, że nie dotarliśmy do tego punktu.

„The Village Voice” został stworzony, by przyspieszyć kulturową i społeczną rewolucję. Jego dziedzictwo i głosy, które je tworzyły wciąż są dziś istotne. Być może bardziej niż kiedykolwiek. Jego archiwa są niezbędną kroniką historii i postępu społecznego. Chociaż „The Voice” już nie będzie się ukazywał, poświęcimy się zapewnieniu jego dziedzictwu przetrwania, by inspirowało kolejne generacje czytelników i autorów, którzy będą jeszcze szybciej osiągać te same cele.

Zaczynamy pracować nad udostępnieniem ogromnego drukowanego archiwum „The Village Voice” w wersji cyfrowej. "

„The Village Voice” kończy działalność

Tygodnik „The Village Voice” rozpoczął wydawanie w 1955 roku w Nowym Jorku z inicjatywy Dana Wolfa, Eda Fanchera and Normana Mailera. Należał do najważniejszych niezależnych czasopism w Stanach Zjednoczonych. Do grona jego autorów należeli m.in. pisarz Ezra Pound i krytycy Robert Christgau, Andrew Sarris i J. Hoberman. Magazyn odegrał znaczną rolę w popularyzacji artystycznej sceny Nowego Jorku w USA i na świecie. Od 1996 dostępny był bezpłatnie. 

Koniec „New Musical Express”

„The Voice” to nie jedyne słynne czasopismo muzyczne, które zakończyło w ostatnich miesiącach działalność. Brytyjski „New Musical Express” próbował ratować się, stając się tygodnikiem bezpłatnym, ale jego wersję papierową zamknięto w marcu 2018.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News