28.12.2018 15:35

"Smells Like Teen Spirit": Zobacz animowane wideo o powstaniu utworu

W krótkim nagraniu pokazano, jak doszło do powstania słynnego hitu Nirvany "Smells Like Teen Spirit".

Nirvana
foto: kadr z wideo

Singiel "Smells Like Teen Spirit" stał się utworem całej generacji. Numer został nagrany w studiu Sound City w Los Angeles w maju 1991 roku, we współpracy z Butchem Vigiem.Tytuł utworu został zainspirowany napisem, który przyjaciółka Cobaina, Kathleen Hanna z zespołu Bikini Hill, wykonała na ścianie domu muzyka. Piosenkarka nawiązywała wtedy do nazwy nowego dezodorantu, zaś Cobain odebrał napis jako nawiązanie do rewolucji.

Krótki animowany film o historii powstania "Smells Like Teen Spirit"

Rewolucja miała miejsce, gdy singiel pojawił się w rozgłośniach radiowych oraz w MTV. Teledysk do "Smells Like Teen Spirit" został wyreżyserowany przez Samuela Bayera. W konsekwencji utwór stał się ponadczasowym hitem, a MTV i Rolling Stone w 2000 roku umieściły "Smells Like Teen Spirit" na 3. miejscu listy 100 najpopularniejszych utworów.

Lubicie krótkie lekcje z historii muzyki? Drew Christie z Kalakala Animation stoi za animowanym filmem “Drawn & Recorded: Teen Spirit”, w którym pokazano historię powstania słynnego utworu Nirvany. Nie zabrakło zatem pijackich spotkać Kurta Cobaina z wokalistą Bikini Hill. W roli narratora tej opowieści wystąpił T-Bone Burnett.

Krążek "Nevermind" Nirvany ukazał się 24 września 1991 roku i pokonał na liście Billboardu Michaela Jacksona z albumem „Dangerous”. We wcześniej niepublikowanym wywiadzie z wokalistą okazało się, że komercyjny sukces "Nevermind" wcale nie sprawił, by muzycy się wzbogacili.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Nirvana Kurt Cobain