03.10.2017 11:52

„Smoke On The Water” Deep Purple zapisany w DNA

Po raz pierwszy w historii kwas deoksyrybonukleinowy, obecny we wszystkich komórkach naszych organizmów, został nośnikiem muzyki.

„Smoke On The Water” Deep Purple zapisany w DNA
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl, Pixabay

Jaki nośnik muzyki jest najlepszy? Swoje racje mają zwolennicy płyt CD, nie brakuje fanów czarnej płyty winylowej, wielu najwyżej ceni pliki cyfrowe. Możliwe, że za kilkadziesiąt lat wszystkie one przejdą do lamusa. Kto wie, czy w przyszłości muzyki nie będziemy archiwizować w… kodzie DNA.

DNA, czyli kwas deoksyrybonukleinowy, to najlepszy nośnik informacji, jaki zna natura. Połączone w długie łańcuchy sekwencje zasad, zlokalizowane przede wszystkim w komórkach organizmów żywych, przenoszą tyle danych, że nie mogą się z nimi równać nawet najlepsze komputery. To w DNA zapisane są wszystkie informacje, dotyczące naszego wyglądu i funkcjonowania naszego organizmu. A gdyby wykorzystać je do zapisywania także innych danych?

Niektórzy mówią, że muzykę mają w genach. W przyszłości trzeba będzie takie stwierdzenia traktować dosłownie. Organizacja UNESCO, we wsparciu Twist Bioscience i Microsoftu, postanowiła, na potrzeby swojego archiwum Memory Of The World, po raz pierwszy w dziejach nauki zapisać w kodzie kwasu deoksyrybonukleinowego dane dźwiękowe. Wybór padł na nagrania „Smoke On The Water” Deep Purple, pochodzące z archiwum Montreux Jazz Festival oraz „Tutu” Milesa Davisa. Bill Peck z Twist Biotech wyjaśniał:

"

To bardzo ekscytujący projekt. Żyjemy w czasach, w których możemy archiwizować nasze kulturalne dziedzictwo w DNA. Wraz z rozwojem ekonomiki tego procesu, w każdym momencie możemy dodać tam kolejne nagrania. W przeciwieństwie do współczesnych technologii archiwizacji, naturalne przekaźniki się nie zmienią i pozostaną czytelne wraz z upływem czasu. Nie powstanie żadna technologia, która zastąpi DNA – przyroda już stworzyła optymalny format. "

Naukowcy przekonują, że DNA jest bardzo ekonomicznym nośnikiem danych. Szacują, że całe archiwum dźwiękowe Montreux Jazz Festival, o objętości 6 petabajtów (6 miliardów gigabajtów) może być przechowywane w kontenerze o rozmiarach ziarnka ryżu.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Deep Purple Technologia