01.07.2016 12:41

Soundgarden uhonorowany statkiem badawczym

Hrabstwo King w stanie Waszyngton w wyjątkowy sposób uhonorowało kapelę Chrisa Cornella. Zobaczcie nowy amerykański statek badawczy nazwany SoundGuardian.

Soundgarden uhonorowany statkiem badawczym
foto: kadr z wideo

Departament Środowiska hrabstwa King podjął decyzję o wymianie statku badawczego The Liberty, który od 1977 roku zajmował się badaniem jakości wody w zatokach Puget Sound w stanie Waszyngton. Zastąpi go nowoczesna, prawie piętnastometrowa łódź, która będzie zbierać próbki wody również z okolicznych zbiorników wodnych. I nie byłoby w tym dla nas nic szczególnie interesującego, gdyby nie nazwa nowej łodzi...

W publicznym głosowaniu zadecydowano bowiem, że nowy statek badawczy będzie się nazywał SoundGuardian - na cześć grunge'owej kapeli z Seattle. 28 czerwca 2016 roku odbyło się uroczyste wodowanie łodzi, które poprowadził zarządzający hrabstwem King Dow Constantine. Na imprezie nie mogło oczywiście zabraknąć muzyków samego Soundgarden.

Perkusista Matt Cameron nie krył zaszczytu:

"

Zdobyliśmy już Grammy, no i sami wiecie, każdego roku przybywa nam też innych nagród. Ale tym razem to coś naprawdę wyjątkowego, bo bezpośrednio wiąże się z naszym miastem i jego kulturą. Czujemy się więc naprawdę bardzo zaszczyceni, mogąc stać się jej częścią. Popieramy nasze zasoby naturalne i trzymamy rękę na pulsie w kwestiach bezpieczeństwa naszego środowiska. "

Muzyk wyznał, że jest przekonany, iż nowy statek z pewnością odegra znaczącą rolę w tych sprawach. Jego słowa poparł gitarzysta Kim Thayil, który czuje się szczególnie zaangażowany w obowiązki obywatelskie. Zwrócił uwagę, że mając dzieci trzeba myśleć o takich zagrożeniach, a także pochwalił panujące w Seattle przywiązanie do misji obywatelskiej. Z obydwoma członkami Soundgarden spotkał się również pomysłodawca nazwy statku, Bruce Kessler.

Zespół pochwalił się pamiątkowym zdjęciem na swoim Facebooku:

Więcej zdjęć udostępnił sam Dow Constantine na profilu na Twitterze:

SoundGuardian został zaprojektowany przez lokalną firmę Kvichak Marine Industries. Jego kadłub został wykonany z aluminium, a konstrukcja wodolotu daje mu możliwość osiągnięcia wysokich prędkości przy jak najniższym zużyciu paliwa. Oprócz badania próbek wody, statek zajmie się także kalibracją i naprawą boi oraz reagowaniem na zagrożenia środowiska, takie jak wycieki toksycznych substancji czy erozja wodna.

Jak się Wam podoba statek badawczy ku czci Soundgarden?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele Soundgarden