Spencer Davis nie żyje. Autor hitu "Gimme some lovin" miał 81 lat
21.10.2020 10:34
Spencer Davis nie żyje. Autor hitu "Gimme some lovin" miał 81 lat Fot. . Kathy Hutchins/Shutterstock

Spencer Davis, jedna z czołowych postaci brytyjskiej sceny muzycznej lat 60., zmarł 19 października 2020 roku. Autor takich hitów jak "Gimme some lovin" czy "I'm a Man" miał 81 lat.

Spencer Davis odszedł w poniedziałek 19 października 2020 roku. Jak poinformował jego agent, Bob Birk, muzyk zmarł w szpitalu w wyniku zapalenia płuc. Walijski gitarzysta i lider popularnego w latach 60. zespołu The Spencer Davis Group miał 81 lat. "Był bardzo dobrym przyjacielem" dodał Birk, który współpracował z artystą od ponad 30 lat. Davisa pożegnała partnerka June i troje dorosłych dzieci.

Spencer Davis - założyciel The Spencer Davis Group

Spencer Davis urodził się w Swansea w Walii w 1939 roku. Swoją karierę muzyczną rozpoczął, gdy był studentem Uniwersytetu w Birmingham. W 1963 roku wraz z nastoletnim Steve'em Winwoodem i jego bratem Muffem Winwoodem założył zespół The Spencer Davis Group, do którego następnie dołączył perkusista Pete Yorke. Hity takie jak "Keep on Running" z 1965 roku i rok młodsze "Somebody Help Me" wyniosły grupę na szczyt brytyjskich list przebojów. Zespół jeździł na wspólne trasy z The Who i The Rolling Stones. Kiedy wydawało się już, że powstała kolejna supergrupa, która ma szanse zagrozić The Beatles, w 1967 roku bracia Winwoodowie opuścili zespół. Zanim to jednak nastąpiło The Spencer Davis Group zdążyła jeszcze nagrać przeboje "Gimme Some Lovin" i "I'm a Man".

Po rozpadzie oryginalnego składu zespołu Spencer Davis wydał kilka solowych albumów, próbował też reaktywować grupę, zatrudniając nowych muzyków, jednak nigdy nie osiągnął już sukcesów na miarę tych z lat 60.

Spencer Davis - autor hitu "Gimme some lovin"

Utwór "Gimme Some Lovin" z 1966 roku był dziełem trzech autorów - Spencera Davisa i braci Winwood. Utwór stał się dużym hitem - w UK zajmował drugie miejsce list przebojów, w USA - siódme. Dziś znany jest przede wszystkim z coveru, który Dan Aykroyd i John Belushi nagrali w 1980 roku na potrzeby filmu "Blues Brothers". Nie była to jedyna ścieżka dźwiękowa, na której pojawił się ten przebój. "Gimme Some Lovin" możemy usłyszeć w ok. 10 produkcjach kinowych i telewizyjnych, m.in. w filmach "Striptease" i "Uśpieni" z 1996 roku oraz "EDtv" z 1999 roku.

Przeczytaj także
Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.