Sposób na przeszkadzające smartfony na koncertach?

Jakub Gańko
08.01.2016 14:13
Sposób na przeszkadzające smartfony na koncertach? Fot. overyondr.com

Firma Yondr proponuje rozwiązanie, dzięki któremu być może wkrótce przestaniemy korzystać z telefonów komórkowych na koncertach. Na czym ono polega?

Pamiętacie jeszcze czasy, kiedy chodziliście na koncerty, żeby posłuchać ulubionej muzyki na żywo i dobrze się bawić, a nie kręcić filmy na fejsa i wrzucać zdjęcia na instasia? Być może wkrótce sobie przypomnicie. Firma Yondr z San Francisco postawiła sobie za cel pokazanie ludziom, jak mocnym doświadczeniem może być przeżywanie chwili, kiedy zapomnimy o potrzebie jej utrwalania.

O ile wszyscy jesteśmy zgodni, że smartfony i tablety zrewolucjonizowały nasze życie codzienne, niektóre aspekty ich wykorzystania bywają dość irytujące. Nie mamy tu nawet na myśli denerwujących znajomych, którzy co 5 minut wrzucają na Facebooka selfie, ukazujące jak jedzą obiad, bawią się z kotem czy stoją na balkonie. O wiele bardziej denerwujący bywają ludzie na koncertach, którzy przez cały występ stoją z wyciągniętym telefonem komórkowym (a zdarza się, że i tabletem).

Działalność Yondr przykuła uwagę mediów pod koniec 2015 roku, kiedy amerykański komik Dave Chappelle skorzystał z jej usług w trakcie swoich stand-upów. Firma umożliwiła mu stworzenie tzw. strefy bez telefonu - i tym właśnie zajmuje się na co dzień. Zasady działania takich stref wytłumaczył Graham Dugoni, założyciel firmy.

Dostarczamy organizatorom specjalne blokujące futerały w trzech rozmiarach, pasujące do każdego telefonu na rynku. Wystarczy włożyć do nich urządzenie i już - jest zablokowane. Uczestnicy imprezy pozostają w ten sposób w posiadaniu swojego telefonu, ale odblokowują go dopiero po jej zakończeniu.

Futerały wymagają, aby posiadacz smartfona udał się po koncercie do specjalnej stacji odblokowującej. Dopiero przy jej pomocy może wyjąć swój telefon. Wiadomo, że na koncertach bywa tłoczno i nikt nie chce przegapić fragmentu interesującego go koncertu. Jak firma poradziła sobie z problemem kolejek do takich punktów?

Mechanizm odblokowujący jest bardzo nieduży i można ustawić cały rząd takich urządzeń przed miejscem koncertu. Zainteresowani obsługują je wtedy samemu. Te stacje zostały wręcz stworzone z myślą o szybkim i wygodnym użyciu. Nigdy dotąd nie mieliśmy problemu z kolejkami.

Firma zrzeka się odpowiedzialności za niezadowolonych koncertowiczów, którym nie podoba się perspektywa pozbawienia telefonu, z którym są tak nierozerwalnie związani. Zasady obowiązujące na imprezach masowych są ustalane odgórnie przez organizatorów i jeśli któryś z nich zażyczy sobie używania produktów Yondr, firma nie ma na to żadnego wpływu.

Jednak jak przekonuje Dugoni, coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z problemu i wręcz oczekuje rozwiązania. Założyciel firmy może mieć rację. We wrześniu 2015 roku Internet obiegło zdjęcie z premiery filmu „Pakt z diabłem” w brooklyńskim Coolidge Corner Theatre. Fotografia przedstawia tłum ludzi robiących zdjęcia telefonami oraz jedną starszą kobietę, która po prostu oczekiwała na pojawienie się aktorów.

W świetle tragedii w klubie Bataclan z listopada 2015 roku od razu rodzi się pytanie, czy korzystanie z takiej technologii nie może się w niektórych przypadkach okazać zgubne. Yondr przekonuje jednak, że w razie wyjątkowej sytuacji, organizatorzy mogą skorzystać z awaryjnego odblokowania futerałów.

Pełną wersję wywiadu z Grahamem Dugonim obejrzycie poniżej:

W 2016 roku firma spodziewa się dalszego wzrostu zainteresowania swoimi produktami. Czy podobne rozwiązania trafią do Polski? Prawdopodobnie nie w najbliższym czasie. Kolejnym problemem, nad którym można by popracować, są wysocy ludzie na koncertach. W Finlandii już można uzyskać zwrot pieniędzy za koncert, który nas nie zadowolił.

Podoba Wam się pomysł Yondr, czy nie macie nic przeciwko filmowaniu i robieniu zdjęć telefonem na koncertach?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.