24.05.2018 14:15

Spotify musi zapłacić 112 milionów dolarów artystom

Muzycy oskarżyli Spotify o to, że serwis nie płacił za korzystanie z ich twórczości. Sprawdźcie szczegóły tej sprawy.

Spotify
foto: dhutterstock.com

Chociaż serwisy streamingowe cieszą się sporą popularnością wśród melomanów, to artyści nie patrzą zbyt przychylnie w stronę streamingu - chociażby Roger Waters czy gitarzysta Def Leppard często wypowiadali się negatywnie w tej kwestii. Muzycy uważają, że są w taki sposób okradani, bo nie otrzymują odpowiednich pieniędzy za to, że użytkownicy słuchają ich muzyki.

Muzycy David Lowery i Melissa Ferrick oskarżyli Spotify, który nie udzielał licencji lub nie płacił za korzystanie z ich muzyki. Dwa osobne pozwy połączono w jeden zbiorowy. 22 maja 2018 sędzia federalny przyznał odszkodowanie w wysokości 112 milionów dolarów w związku z tym właśnie pozwem zbiorowym przeciwko Spotify. 

Spotify zapłaci odszkodowanie muzykom

Serwis streamingowy zobowiązany jest uregulować kwotę 112,5 miliona dolarów, w tym 43,5 miliona dolarów niezwłocznej wypłaty gotówkowej dla autorów piosenek, którzy wnieśli pozew zbiorowy.

Nie obyło się również bez sprzeciwu wobec ugody proponowanej przez Spotify, szczególnie ze strony Wixen Music Publishing, którego katalog obejmuje twórczość Toma Petty'ego, Neila Younga, czy The Doors. Wixen nazwał proponowaną przez Spotify ugodę czymś nieuczciwym wobec członków pozwu zbiorowego, ponieważ oferuje posiadaczom praw niesprawiedliwe wynagrodzenia, umyślnie naruszając prawa autorskie. Wytwórnia twierdzi, że 21 procent z 30 milionów piosenek na serwisie jest bez licencji.

Gigant wśród serwisów streamingowych

Spotify jest jednym z najczęściej wybieranych serwisów streamingowych - w grudniu 2017 roku miał 71 mln abonentów oraz aż 159 mln aktywnych użytkowników. Platforma zachęca użytkowników do korzystania ze Spotify tworząc m.in. specjalne spersonalizowane playlisty podsumowujące 2017 rok.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Spotify