10.10.2018 10:40

Spotify stworzyło listy najczęściej odtwarzanych artystów i piosenek. Z rockiem jest bardzo źle

Z okazji swoich 10. urodzin Spotify pokazało, jacy artyści byli najpopularniejsi na serwisie streamingowym.

Spotify stworzyło listy najczęściej odtwarzanych artystów i piosenek
foto: fotolia.com

Serwis powstał 10 lat temu w październiku 2008 roku w Szwecji. Spotify lubi tworzyć wszelkiego typu podsumowania i również z okazji okrągłych urodzin serwisu otrzymaliśmy ciekawe podsumowanie. W końcu dowiedzieliśmy się, kto jest najpopularniejszym artystą na Spotify oraz jakie piosenki rządziły w konkretnych latach.

Spotify podsumował 10 lat swojej działalności

Jak można się domyślisz w zestawieniu Spotify pojawiło się mało artystów rockowych. Jedynie w 2008 roku na samym szczycie był utwór The Killers „Human”, natomiast w 2017 bezkompromisowym zwycięzcą był Ed Sheeran z piosenką „Shape of You”.

Ed Sheeran znajduje się również na 1. miejscu w zestawieniu najczęściej streamingowanych utworów przez 10 lat istnienia Spotify. Tuż za nim uplasował się Drake, The Chainsmokers i Post Malone. Jeżeli zaś chodzi o najczęściej słuchanych artystów to na szczycie znalazł się Drake. Kolejno pojawił się Ed Sheeran, Eminem czy The Weeknd. Coldplay znalazł się na 7. pozycji.

foto: materiały prasowe

Z danych gromadzonych przez Spotify od 2008 roku wynika także, że przez tych ostatnich 10 lat tzw. różnorodność słuchania, czyli średnia liczba artystów słuchanych przez użytkowników miesięcznie, wzrastała średnio o 8% każdego roku. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat, wskaźnik ten wzrósł aż o 40% procent, dzięki spersonalizowanym playlistom oraz tym tworzonych przez Spotify. Oznacza to, że użytkownicy regularnie słuchają większej liczby artystów.

Spotify - nowe opcje dla użytkowników

 Spotify jest obecnie największym muzycznym serwisem streamingowym na świecie. Obecnie serwisu używa 180 milionów użytkowników miesięcznie w 65 krajach. Od uruchomienia usługi do 31 sierpnia 2018 roku Spotify wypłaciło twórcom ponad 10 miliardów euro z tytułu praw autorskich. Fani muzyki na całym świecie mogą cieszyć się biblioteką zawierającą obecnie ponad 40 milionów utworów i podcastów oraz ponad 3 miliardy playlist stworzonych przez nich samych.

Serwis streamingowy stara się wprowadzać co rusz nowe opcje dla użytkowników. Spotify wpadło na pomysł, żeby stworzyć playlisty w oparciu o nasze DNA. Inną nowością na Spotify jest możliwość wgrywania utworów przez niezależnych muzyków bezpośrednio na platformę, bez potrzeby kontaktowania się z wytwórniami.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Spotify