17.08.2017 10:15

Spotify usuwa z serwisu rasistowską muzykę

Szwedzka platforma streamingowa pod wpływem wydarzeń z Charlottesville zdecydowała się usunąć nagrania wykonawców sprzyjających ruchowi białej supremacji.

Spotify usuwa z serwisu rasistowską muzykę
foto: AFP/EAST NEWS, Polaris/East News

12 sierpnia 2017 w mieście w amerykańskim stanie Wirginia odbył się protest przeciwko przenosinom pomnika generała Konfederacji z czasów wojny secesyjnej, Roberta E. Lee. Demonstracja była okazją do spotkania różnych grup amerykańskiej skrajnej prawicy, w tym tzw. białych nacjonalistów, członków Ku-Klux-Klanu i neonazistów. W Charlottesville pojawili się też lewicowi i antyfaszystowscy kontrmanifestanci. Protest przerodził się w agresywne zamieszki między tymi dwoma obozami. W antyfaszystowskich demonstrantów wjechał samochód, kierowany przez określanego jako „zwolennik faszyzmu” Jamesa Alexa Fieldsa Jr. W wyniku ataku zginęła lewicowa aktywistka Heather Heyer.

Wydarzenia ze stanu Wirginia, które okazały się największymi zamieszkami w USA od dziesięcioleci, wstrząsnęły światową opinią publiczną. Tragedia Heyer poruszyła przeciwników rasizmu, nacjonalizmu i teorii o supremacji białej rasy. Wśród nich nie brakowało też muzyków – Billie Joe Armstrong z Green Day po zajściach w Charlottesville czuje się „smutny, zdesperowany i zaszokowany”. Także Spotify postanowił dołożyć cegiełkę do walki z mową nienawiści. Z zasobów serwisu znikną utwory wykonawców wiązanych z postawami rasistowskimi.

Usunięte zostały nagrania artystów uznanych trzy lata temu przez Southern Poverty Law Center za „zespoły nienawiści”, głównie z kręgów zwolenników białej supremacji. Spotify podkreśla, że utwory w serwisie umieszczają w pierwszym rzędzie wytwórnie i to na nich spoczywa przede wszystkim odpowiedzialność za publikowane w nim treści, jednak firma ma prawo ingerowania w zawartość platformy po otrzymaniu alarmujących sygnałów. Rzecznik prasowa Spotify powiedziała magazynowi „Billboard”:

"

Nielegalna treść lub materiał, która popiera nienawiść oraz podburza do przemocy przeciwko rasie, religii, seksualności i innych nie będzie przez nas tolerowana. Spotify podejmie natychmiastowe działanie celem usunięcia takiego materiału, kiedy tylko go zauważy. Jesteśmy wdzięczni za sygnały w kwestii takich treści – już usunęliśmy wiele zespołów, pilnie szukamy pozostałych. "

Spotify stara się w miejsce białego nacjonalizmu promować pozytywnie pojmowany patriotyzm. Specjalnie dla Amerykanów stworzyła playlistę „Patriotic Passion” z utworami wyrażającymi narodową dumę bez akcentów rasistowskich i szowinistycznych. Posłuchać na niej można m.in. „Star Spangled Banner” Jimiego Hendrixa, „Geek U.S.A.” Smashing Pumpkins, „American Woman” Lenny’ego Kravitza i „America” Simona i Garfunkela.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Technologia Internet