10.03.2017 13:16

Spotify wytypował zwycięzców Fryderyków 2017

Znamy już wyniki Fryderyków 2017... przynajmniej te, które prognozuje serwis streamingowy patrząc na najczęściej odtwarzane utwory oraz płyty nominowanych artystów.

Spotify wytypował zwycięzców Fryderyków 2017
foto: East News

9 marca 2017 roku Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do nagród Fryderyk 2017. Edycja 2017 obejmuje wydawnictwa, które zostały wprowadzone do obrotu między 1 stycznia a 31 grudnia 2016 roku. W konkursie Fryderyk biorą udział nagrania, które zostały zgłoszone przez wytwórnię fonograficzną, artystę lub jego managera.

Statuetki zostaną przyznane w sumie w 20 kategoriach, przy czym w obrębie muzyki rozrywkowej jest to dziewięć kategorii. Wśród nominowanym znaleźli się tacy artyści, jak m.in. Riverside, T.Love, Luxtorpeda, Hey czy Agnieszka Chylińska.

Serwis Spotify postanowił sprawdzić, którzy z nominowanych muzyków w wybranych kategoriach mają największe szanse na zdobycie statuetki. Platforma wzięła pod uwagę liczbę odtworzeń ich muzyki w Spotify wśród polskich użytkowników.
 
Oto jak prezentują się wyniki Spotify:

  • Utwór Roku: Agnieszka Chylińska – „Królowa Łez”
  • Debiut Roku: Piotr Zioła
  • Album Roku ROCK: Luxtorpeda – „MYWASWYNAS”
  • Album Roku ELEKTRONIKA - Xxanaxx – „FWRD”
  • Album Roku ALTERNATYWA - Fisz Emade Tworzywo – „Drony”
  • Album Roku POP: Ania Dąbrowska – „Dla naiwnych marzycieli”
  • Album Roku HIP HOP - Taco Hemingway – „Marmur”

Na razie wiadomo kto na pewno otrzyma Złotego Fryderyka. Statuetka została przyznana grupie Dżem, Urszuli Dudziak oraz pianiście Piotrowi Palecznemu.

Pozostałych zwycięzców w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej poznamy 26 kwietnia 2017 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Transmisję z Gali wyemituje TVP2 (tego samego dnia, o godz. 22.20). Przypomnijmy, że w 2016 roku statuetkę w kategorii Album Roku Rock zdobył zespół Lao Che.

Jakiemu artyście kibicujecie?
 

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News