21.09.2018 14:28

Sprzedaż CD drastycznie spadła, zaś winyle są coraz popularniejsze

Tak wynika z badań amerykańskiego rynku. Niestety sprzedaż muzyki na nośnikach fizycznych mocno spadła w pierwszej połowie 2018.

Sprzedaż CD drastycznie spadła, zaś winyle są coraz popularniejsze
foto: fotolia.com

Chyba nikogo nie dziwi fakt, że najczęściej melomani sięgają po serwisy streamingowe - w końcu możemy słuchać wówczas muzyki dosłownie wszędzie i mamy dostęp do ogromnych zasobów. Co ciekawe, wróciła też moda na winyle - sprzedaż czarnych płyt wzrosła chociażby w Polsce o prawie 63%. Winyle można znaleźć dosłownie wszędzie - tanie winyle kupicie w Lidlu, czy Biedronce.

Winyle coraz popularniejsze, sprzedaż CD spada

Co natomiast z płytami CD? Okazuje się, że ich sprzedaż nie wygląda zbyt dobrze - przynajmniej na amerykańskim rynku. Recording Industry Association of America podsumował stan rynku fonograficznego w USA w pierwszej połowie 2018 roku i jest on warty 4,6 miliardów dolarów, czyli 10% więcej w porównaniu do 2017 roku.

Prym wiedzie oczywiście streaming, który stanowi aż 75% rynku, a płatne subskrypcje to 47 %.

foto: fotolia.com

Kupujemy coraz mniej CD

Okazuje się, że płyty CD są coraz rzadziej kupowane - ich sprzedaż spadła aż o 47% w porównaniu do tego samego okresu czasu w 2017 roku. Melonami sięgnęli po 18,6 miliona CD. Jest to bardzo słaby wynik.

Co również zaskakuje to fakt, że winyle mają się o wiele lepiej - ich sprzedaż zwiększyła się o 12,8%. W konsekwencji sprzedaż muzyki na nośnikach fizycznych zmniejszyła się o 25 %, podczas gdy serwisy streamingowe zaliczyły kolejny wzrost w 2018 roku o 28%.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News